logo Facebook
Fantazie je důležitější než informace. Až na výjimky …

Zájem o středo a východoevropské dluhopisy, včetně těch českých, roste. Ani Mario Draghi jej nezastaví

17. července 2017 09:32 / autor: Vojtěch Berka

Dluhy uložené v lokálních měnách, jako je česká koruna, nebo polský zlotý, jsou stále populárnější. Průměrné výnosy jsou u nich až čtyřikrát vyšší než u jejich německých protějšků. Zájem o tyto dluhopisy roste, mimo jiné, i díky obavám, že Evropská centrální banka (ECB) brzy ustoupí od své současné ekonomické podpory eurozóny ve formě měsíčního šedesáti-miliardového nákupu eurových dluhopisů.

Měnová politika ECB menším evropským měnám neublížila. Polský zlotý, česká koruna i maďarský forint letos posílily. Oproti dolaru stouply o více než 10 procent, přičemž podobným tempem již ve světě rostlo pouze mexické peso. Investory do regionu také láká zpomalující se inflace, povzbudivá data o stabilním růstu hospodářství, snižující se dluhy a nízká nezaměstnanost. Ty by měly pomoci překonat negativní dopady přísnější monetární politiky.

„Zatímco výnosy na rozvinutých trzích budou vystaveny změně, dluhy v centrální a východní Evropě zůstanou stabilní díky silným makroekonomickým faktorům,“ řekl serveru Bloomberg.com Naveen Kunam, manažer portfolia Allianz Global Investors. „Očekávám, že si i nadále budou vést nad očekávání dobře.“