logo Facebook
Fantazie je důležitější než informace. Až na výjimky …

„Nikdy v historii nebyly peníze tak laciné jako dnes,“ říká profesor MICHAL MEJSTŘÍK

10. srpna 2017 16:46 / autor: Ivana Chmel Denčevová

Česká národní banka v rámci zátěžového testu bankovního trhu přistoupila k jisté regulaci hypoték. Hypotéky jsou významnou součástí finančního trhu a jistá regulace celého zákona o spotřebitelském úvěru - kam hypotéky také patří - proběhla již několikrát a v současnosti je v legislativním procesu návrh další novely, která by měla posílit pravomoci centrální banky právě v této oblasti.

„Hypotéky jsou nástrojem, který pomáhá lidem k vlastnickému bydlení,“ uvádí ekonom Michal Mejstřík a vysvětluje také poznatky nejen z nejnovější historie, ale také ze zahraničí. Zátěžové testy České národní banky byly zaměřeny na ověření, zda je finanční trh dostatečně odolný a zda je schopný se vypořádat i s případnou velmi silnou recesí a na to navazujícím růstem ztrát z poskytnutých úvěrů. „Naše populace vkládá významná depozita do našich bank, ty pak mají hodně likvidity a jsou připraveny poskytovat poměrně velké množství finančních prostředků, včetně hypoték. Nikdy v historii nebyly peníze tak laciné jako dnes,“ popisuje stávající stav Michal Mejstřík. Nárůst cen nemovitostí v současnosti ale vede také k jistému riziku, protože daná cena nemusí odpovídat realitě. Ostatně takové jsou zkušenosti i ze zahraničí, které uvádí prof. Michal Mejstřík a konstatuje, že „navyšování výše úvěrů, které je tlačeno nárůstem cen nemovitostí ukázalo, že neexistuje stejný postup směrem dolů.“

Návrh novely o spotřebitelském úvěru, který je v legislativním procesu, by měl dle požadavků České národní banky řešit především to, jaká bude výše úvěru v souvislosti s hodnotou nemovitosti (LTV), čistý roční příjem žadatele (LTI) a velikost splátky úvěru v souvislosti s čistým měsíčním příjmem žadatele (DSTI).

„Nejsem příznivcem přehnaný regulací, protože takový paternalistický přístup státu není prospěšný, ale daná regulace je dle mého mínění poměrně mírná,“ konstatuje na otázku, zda a jak regulovat hypotéky, ekonom prof. Michal Mejstřík.