logo Facebook
I slova jsou činy

Vysoké mzdy? Někde to jde, jinde je nutné bojovat

28. srpna 2017 10:20 / autor: Jan Hamáček

V posledních dnech se rozhořela diskuze v médiích o tom, zda by měly platy růst a nakolik jsou darebáčtí naši podnikatelé, že vyplácí jen minimální mzdu. Na první otázku mi, jako sociálnímu demokratovi, vychází odpověď, že jednoznačně ano. Druhá otázka je naprosto bezpředmětá. Nelze paušalizovat, nebudeme a nemůžeme všechny házet do jednoho pytle.

Tak, jak je mezi zaměstnanci většina poctivých, najdou se i někteří nepoctivci, kteří pouze přemýšlejí o tom, jak na úkor druhých profitovat. To samé platí i o podnikatelích a firmách. Valná většina je poctivých, těžce pracují, aby jejich firma měla úspěch, vytvořila zisk a zaměstnanci měli slušné mzdy. Tvářit se ale, že problém neexistuje, je stejně pokrytecké jako vynášet obecné soudy.

Najdou se totiž i tací podnikatelé, kteří, přestože se těší velkým ziskům, se rozhodnou na svých zaměstnancích ušetřit jen co to jde. To není dobře. Když roste ekonomika, měli by z toho profitovat i zaměstnanci. To je jev, na který minulý týden poukázal volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Nic víc, nic míň.

Položme na stůl fakta. Jsou firmy, které dokáží své zaměstnance dobře zaplatit. Jako rodilému Mladoboleslavákovi se mi nabízí jako vhodný příklad samozřejmě Škoda Auto, ale našly by se i desítky podobných velkých či malých firem, které si svých zaměstnanců podobně váží.

Bohužel najdou se ale i opačné příklady. Nedávno se například psalo o řetězci rakouských supermarketů, který si pochvaloval, že jeho zisky v ČR stouply o třetinu. Do platů se to však neprojevilo. U konkurenčního řetězce pomohla až intervence předsedy vlády, aby se mzdy alespoň o něco zvýšily. A najednou to šlo.

Ve Středočeském kraji najdeme například na Benešovsku stavební firmy, které jsou úspěšné, a přesto nabízejí nově příchozím sotva minimální mzdu. Podobně také jedna strojírenská firma z Rokycanska láká lidi na minimální výdělek, přitom je řadu let ve slušném zisku.

Mám obrovský respekt před podnikateli, a řadu z nich znám osobně, kteří museli svou firmu vybudovat tvrdou dřinou za složitých podmínek. Jak jsem říkal, nechci a nebudu paušalizovat, a rozhodně nechci někomu přikazovat, jak má své zaměstnance odměňovat. Naším úkolem je vytvořit takové podmínky pro kolektivní vyjednávání, aby odbory mohly vyvíjet tlak na zaměstnavatele, který by, pokud na to jsou vhodné ekonomické předpoklady, směřoval k mnohem lepším mzdám, než jaké nabízejí dnes. A přesně to máme v úmyslu dělat.

 

Jan Hamáček

Autor je předseda PSP ČR (ČSSD)
Publikováno s laskavým svolením autora
Původně zveřejněno na serveru blog.aktualne.cz