logo Facebook
Fantazie je důležitější než informace. Až na výjimky …

Mzdy vzrostly za pouhý rok o 7,6 procenta, to je nejrychleji od roku 2008

05. září 2017 17:21 / autor: Vojtěch Berka

České mzdy jsou žhavým politickým tématem. O jejich zvyšování se, alespoň v rámci předvolební hantýrky, zasazuje kde kdo. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se však zdá, že české platy dokázaly, spolu s celou domácí ekonomikou, chytit příznivý vítr. Průměrná hrubá mzda meziročně vzrostla, ve druhém čtvrtletí letošního roku, o 7,6 %. To je nejrychleji za téměř deset let.

Průměrná hrubá mzda podle dat ČSÚ činila 29 346 Kč, tedy o 2 074 Kč více než ve stejném období roku 2016. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,2 %, reálně se tak mzda zvýšila o 5,3 %. Objem mezd vzrostl o 9,3 %, počet zaměstnanců o 1,5 %.

Platy žene nahoru především poptávka na trhu práce. Česko má dnes, v dobách přinejmenším krátkodobého ekonomického vzestupu země, nejnižší nezaměstnanost v Evropě. „Nejpomaleji rostou mzdy tam, kde nejvíce roste počet zaměstnaných (Praha). Nejrychleji naopak tam, kde zaměstnaných ubývá (Karlovarsko) #nicmoc,“ uvedl na svém Twitteru hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Pozitivní efekt měla na zvyšování průměru mezd zřejmě i Elektronická evidence tržeb (EET). Suverénně nejrychleji totiž rostly platy v ubytování, stravování a pohostinství, kde poposkočily o celých 16 %. Trochu otázkou tak například zůstává, o kolik přesně mzdy vzrostly a o kolik jde pouze o přesun mezd z šedé zóny do daněných příjmů.