logo Facebook
I slova jsou činy

Zajišťovací příkazy dovedly do insolvence i Europrint Daniela Křetínského a Patrika Tkáče

08. září 2017 06:00 / autor: Vojtěch Berka

Opavská FAU není zdaleka jedinou společností, kterou položily na lopatky bleskové zajišťovací příkazy finanční správy. Do insolvence jde nyní také tiskárna Europrint, na kterou finanční správa, kvůli podezření z neplacení DPH, uvalila zajišťovací a exekuční příkazy v hodnotě přes 386 milionů korun.

„V našem případě úředníci posunuli absurditu o úroveň výš. Vybírají u fungující společnosti daň, kterou nejenže měl odvést jiný subjekt, bývalý dodavatel tiskárny, ale tato daň se vůbec netýkala plnění poskytovaných Europrintu tímto dodavatelem," řekl serveru iHNed.cz generální ředitel Europrintu Petr Litvan.

Společnost se proto hodlá se státem soudit. Nejdříve ale musí reorganizovat a zbavit se svých závazků. Litvan přesto trvá na tom, že současná situace nezastaví provoz firmy a neovlivní plnění vůči dodavatelům či odběratelům.

Případ je, mimo jiné, zajímavý také vlastnickými vztahy Europrintu. Tiskárnu, podle všeho, získala v roce 2016 mediální skupina Czech Media Invest (CMI) Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, která by ji měla ovládat přes společnost Jats Plus psanou na Pavla Smetáka. Původním vlastníkem přitom byl kontroverzní podnikatel František Savov, obviněný právě za daňové podvody.

Mezi množstvím aktuálních kauz, týkajících se finanční správy, je to tak poprvé, kdy úředníci využili podobně agresivního postupu vůči společnosti některého z opravdu velkých hráčů českého byznysu.

Zajišťovací příkazy začala finanční práva v posledních třech letech využívat v daleko větší míře než doposud. Nejznámější je případ společnosti FAU, na kterou údajně poslal finanční správu bývalý ministr financí Andrej Babiš s cílem firmu zlikvidovat. Finanční správa proto, na podnět současného šéfa rezortu Ivana Pilného, připravila analýzu jejich využití. Pilný ji hodlá 15. září předložit Vládě, aby ji projednala.