logo Facebook
I slova jsou činy

Mladí podnikají stále méně, odrazuje je byrokracie a přehřátý trh práce

11. září 2017 06:00 / autor: Vojtěch Berka

Nedostatek pracovníků na trhu práce a vysoká byrokratická zátěž patří dlouhodobě mezi největší nepřátele českého podnikání. Tyto nedostatky s sebou navíc přináší další problém. Nerovnoměrně silně dopadají na mladší generaci začínajících podnikatelů. Trend posledních let, ve kterých počet podnikatelů utěšeně přibýval, tak je, zdá se, u konce. Vyplívá to ze společného průzkumu Asociace malých a středních podniků (AMSP), Komerční banky a agentury Ipsos.

Zájemci o spuštění vlastního byznysu by, podle něj, uvítali především možnost vyřizovat vše on-line a ideálně na jednom místě. Pomohlo by také vyšší využití aplikací, či všeobecně nižší stupeň regulace.

„Stav na trhu práce, kdy se zaměstnavatelé snaží nabízet řadu benefitů a poměrně dobrá kondice tuzemských podniků, způsobuje, že čím dál více mladých lidí dává přednost jistějšímu zaměstnání před nejistotou vlastního podnikání. Zatímco v roce 2013 vnímalo jistotu vztahu závislého, tedy zaměstnaneckého, 66 % studentů, dnes je to již 82 %,“ uvádí AMSP.

Nastoupit do zaměstnání je také stále více spojováno s určitou představou pohodlnosti, kdy společnost za zaměstnance vyřizuje množství byrokratických úkonů a administrativních povinností.

Ani to však nejsou jediné důvody pro úbytek začínajících podnikatelů, říká Leoš Souček z Komerční banky: „Tři hlavní důvody, které mladým lidem brání v rozjezdu vlastního podnikání, jsou nedostatek odvahy, nejistota ohledně toho správného nápadu a absence finančních prostředků.“