logo Facebook
I slova jsou činy

Ani strach z Brexitu nedokázal sesadit Londýn z pozice finančního centra světa

12. září 2017 06:00 / autor: Vojtěch Berka

Londýn si, navzdory blížícímu se odchodu Británie z EU, dokázal udržet pozici světové finanční metropole číslo jedna. Naznačuje to nový index globálních finančních center Z/Yen, který se řídí faktory jako je kvalita infrastruktury, nebo dostatek vysoce kvalifikovaného personálu. Londýn podle něj dokonce prohloubil svůj náskok na druhý New York a třetí Hong Kong.

Byl to naopak právě New York, který zaznamenal velký pokles ve svém hodnocení a na hlavní město Británie nyní ztrácí nejvíce od roku 2007. Podle autorů průzkumu je to „pravděpodobně způsobeno obavami ohledně budoucnosti amerického obchodu,“ které přinesla protekcionistická rétorika prezidenta Donalda Trumpa, nebo jeho rozhodnutí upustit od Trans-pacifické obchodní dohody.

Z londýnského City se i přesto ozývají hlasy, které varují před přílišnou sebejistotou. Množství bank a dalších finančních institucí, které plánují založit si dceřiné společnosti v EU, totiž během posledních dvou měsíců značně narostlo. Novým evropským domovem bude většině z nich, s největší pravděpodobností, buď Frankfurt, nebo Dublin. Možná i proto poposkočil Frankfurt v indexu z 23. příčky na 11. Dublin se pak posunul o tři místa dopředu na 30. pozici. Index hodnotí 92 velkoměst.