logo Facebook
I slova jsou činy

EET brzy doplní slibovaná účtenková loterie

13. září 2017 06:00 / autor: Vojtěch Berka

Ministr financí Ivan Pilný včera představil takzvanou Účtenkovnku, tedy účtenkovou loterii, která má od listopadu provázet elektronickou evidenci tržeb (EET). „Cíl, který loterie sleduje, je, aby bylo naprosto normální, že obchodník účtenku vystaví a zákazník ji přijme,“ popsal důvody pro zavedení soutěže Pilný.

Vzhledem k tomu, že hra míří především na zlepšení návyků, není lehké její dopad na samotný výběr daní odhadovat. „Těžko si ale představit, že bude negativní,“ prohlásil ministr, podle kterého již EET přineslo do rozpočtu miliardy korun.

Loterie poběží v měsíčních cyklech. První slosování proběhne 15. listopadu, registrovat do něj účtenky bude možno již od začátku října. Hrát se bude dohromady vždy o pět milionů korun a jeden osobní automobil, přičemž více než polovina z toho je rozložena do menších výher v rozmezí 100-1000 Kč. Nejvyšší cena činí jeden milion.

Loterie je prozatím plánována na jeden rok. Ministerstvo bude sledovat, jakým způsobem změní vnímání EET, stejně jako množství dat, které do systému přinese. O jejím dalším pokračování pak rozhodne na základě toho, do jaké míry bude možné udržovat mediální zájem.

Účtenky lze do loterie registrovat na adrese www.uctenkovka.cz, nebo přes mobilní aplikaci. Množství přihlášených účtenek není nijak omezeno, nelze však v jednom dni registrovat více než jednu účtenku od jednoho obchodníka. MF se tak chce vyhnout problémům s mnohonásobným rozdělováním účtů při jednom nákupu, které provázely loterii na Slovensku.

Menším rizikem by také mohla být nová hodnota účtenky, kterou jí její loterijní funkce dodává. Podle náměstkyně Aleny Schillerové se nicméně ministerstvo překupování účtenek neobává. Rozvrstvení cen je na to prý příliš „nadrobené.“

Hlavní otázkou tak zůstává, zda soutěž, která má EET zpopularizovat, opravdu dosáhne svého cíle. Nejrozporuplnější částí nového kontrolního systému je totiž bezpochyby obsazení občana do role státního informátora. A loterie tento poněkud ponižující vztah pouze vyostřuje. Podle Pilného slov přitom dosavadní úspěch EET těží především z efektivnější práce státních kontrolorů, nikoli z veřejných udání.