logo Facebook
Fantazie je důležitější než informace. Až na výjimky …

Sněmovna ratifikovala obchodní smlouvu s Kanadou, nyní již má zelenou z celé EU

14. září 2017 08:15 / autor: Vojtěch Berka

Poslanecká sněmovna včera učinila poslední krok směrem ke schválení Komplexní hospodářské a obchodní dohody s Kanadou (CETA). Smlouvu již, spolu s předsedou kanadské vlády Justinem Trudeauem, podepsal Evropský parlament. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji nicméně ratifikovat také všechny členské země. To, mimo jiné, znamená, že musí projít oběma komorami Parlamentu ČR a být následně podepsána prezidentem republiky. Senát již dohodu podpořil, senátoři zvládli více než čtyřtisícistránkový dokument nastudovat a schválit během pouhých dvaceti dnů. Nyní dohodu konečně ratifikovala také Sněmovna.

Proces to však nebyl lehký. Smlouva má řadu odpůrců a na plénu Sněmovny proti ní vystupovali zejména poslanci za KSČM, kteří o ní mluvili jako o nástroji nadnárodních korporací. „Četli jste tu smlouvu? Je vám jasné, co v ní je?“ ptal se poslanců předseda KSČM Vojtěch Filip. Dohodu označil za kšeft, který ponižuje občany a odebírá jim právo na zdravé potraviny.

CETA je však dlouhodobě kritizována především za způsob, jakým je v Evrpské unii prosazována. Je totiž dojednávána vpodstatě za zavřenými dveřmi, což v minulosti kritizovala europoslankyně Kateřina Konečná, nebo člen expertního týmu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Jiří Šteg.

Sněmovna však vnímá především pozitiva navrhovaného paktu. „Závažné poplašné zprávy, které byly obsaženy v projevu mého předřečníka, určitě by mohly v tom okamžiku už zajímat některé orgány činné v trestním řízení … Nesmyslné argumenty, že se tady objeví tisíce pracovníků, kteří budou vytlačovat Čechy v oblastech s nízkou nezaměstnaností, to je prostě blábol,“ prohlásil ministr financí Ivan Pilný.

Smlouva by, podle svých zastánců, měla především umožnit malým a středním firmám vstup na trh kanadských veřejných zakázek. „Kanada je velký trh, který se nám pomocí této smlouvy otevírá. To je důležité a z toho důvodu je pro českou ekonomiku tahle smlouva první vlaštovkou … Myslím si, že bychom ji měli bez váhání přijmout,“ řekl již dříve Pilný.