logo Facebook
I slova jsou činy

Tlak klientů dovede institucionální investory k zesílení investic do bitcoinu

29. listopadu 2017 13:37 / autor: Lukáš Kovanda

Kryptoměna bitcoin v noci na dnešek poprvé v historii překonala psychologickou hranici 10 tisíc dolarů. A pokračuje ve svém růstu. Za letošní rok tak cena bitcoinu vzrostla o 950 procent. Další svižný růst vysoko nad úroveň 10 tisíc dolarů je velmi pravděpodobný.

Překonání hranice zajistí kryptoměně zejména v příštích hodinách a dnech nebývalý mediální zájem. Tlak klientů pak institicionální investory z řad zavedených finančních institucí postupně dovede k citelnému zesílení investic do bitcoinu a některých  dalších kryptoměn. Dvě z nejvýznačnějších světových burz termínových kontraktů, Chicago Mercantile Exchange a Chicago Board Options Exchange, nedávno oznámily svůj úmysl umožnit obchodování termínových kontraktů na bitcoin. To kryptoměnu přivádí na regulované trhy a v očích řady institucionálních investorů ji to přelomově legitimizuje.

Společně s déletrvajíci absencí negativních zpráv a oznámení ze strany vlád a regulačních úřadů klíčových zemí segmentu kryptoměn (Japonsko, Korea, Čína, USA) je právě zájem institucionálních investorů hlavním motorem současného dramatického růstu ceny bitcoinu. Nutno ovšem připomenout, že bitcoin má za sebou daleko dramatičtější cenové vzestupy, než jaký zažívá letos. Například v roce 2013 mu na takřka desetinásobný růst stačil zhruba půldruhý měsíc, období od poloviny října do začátku prosince 2013.

 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus