logo Facebook
I slova jsou činy

Exportérské fórum: Česko má nedostatek pracovníků. Horší ale je, že jsme stále levná ekonomika

06. prosince 2017 07:00 / autor: Vojtěch Berka

„Náš největší problém je, že nejsou lidé na práci. Řada lidí pracuje na černo a je otázka, kolik lidí bere dávky, nadělali si děti, aby nemuseli pracovat. Naše firmy ztrácejí možnost výroby,” uvedl včera na setkání lídrů českého exportu Andrej Babiš svou trochu paradoxní vizi současné situace. Budoucí český premiér je toho názoru, že „stát by měl masivně investovat. To je hlavní role státu, aby investoval a snížil byrokracii.”

A přesto, že zůstává otázkou, jak je podle Babiše možné mít nejnižší nezaměstnanost v Evropě, naprosto vyschlý trh práce brzdící naše firmy a zároveň nějaký výrazný problém s tou zbývající hrstkou nepracujících, souhlasí se základní tezí předsedy ANO i ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Havlíček.

„České firmy mají v zásadě dostatek zakázek. Tím zásadním problémem je nedostatek pracovních sil,“ prohlásil včera na fóru. „Česká ekonomika funguje dnes převážně jako dodavatelská ekonomika pro Německo a evropské země.“ Aby se toto mohlo změnit, je podle Havlíčka potřeba investovat do inovací, vývoje a výzkumu, přičemž existuje řada oborů, kde máme dostatek zkušeností a odborníků na to se prosadit.

S tím, že právě podpora vývoje a výzkumu je klíčem k pozitivní změně domácího hospodářství souhlasil i viceprezident Svazu průmyslu ČR (SP ČR) Radek Špicar. „Problém není levná práce, to je jenom důsledek. Problém je levná ekonomika ... My nejsme finální výrobci s tou marží, kterou mají finální  výrobci, jsme subdodavatelé s tou marží, kterou mají subdodavatelé,“ uvedl v úterý směrem k politikům. „Jsme na zahraničním kapitálu závislá ekonomika. Ten český kapitál, který by tady zůstával, byl tady reinvestován, který by se rozpouštěl do platů, je prostě mnohem menší, než v téměř jakékoliv ekonomice ve Střední a Východní Evropě a to se musí změnit,“ pokračoval Špicar.

Co se však týká problémů na trhu práce, jsou, podle Špicara, čeští zaměstnavatelé připraveni pomoci si alespoň částečně sami. Množství z nich je již nyní připraveno investovat do automatizace a robotizace a zvýšit si tak vlastní produktivitu.