logo Facebook
I slova jsou činy

Českému strojírenství se i letos dařilo, většina firem by však přivítala zavedení eura

07. prosince 2017 07:00 / autor: Bohumila Žádníková

Růst českého strojírenství pokračuje i v letošním roce a to o 4,7 procenta, zatímco tržby sektoru rostou ještě o polovinu rychleji, konkrétně o 6,4 procenta. V roce 2018 však dojde k jeho zpomalení. Uvádí to studie zpracovaná analytickou společností CEEC Research.

Podle té brzdí české stavebnictví především nedostatek pracovních sil. Kapacity firem jsou dlouhodobě vytížené, v současnosti na úrovni 93 procent. Čeští zaměstnavatelé jsou si však, podle viceprezidenta Svazu průmyslu ČR (SP ČR) Radka Špicara, připraveni si alespoň částečně pomoci sami. Množství z nich chce investovat do automatizace a robotizace a zvýšit si tak vlastní produktivitu. Bez využití zahraničních pracovníků se však neobejdou.

„Stále budeme růst. Dnes sice slýcháte z více stran, že narážíme na pomyslný strop, hranice našich kapacit, ale ono tomu tak není. Již letos jsme podle původních prognóz měli „narazit,“ a nenarazili. Proč? Odpověď tkví v tom, že máme obrovské rezervy v produktivitě práce a efektivitě výrobních procesů. Z pohledu našich západních sousedů máme velmi malé procento našich procesů zautomatizováno, robotizováno,“ uvedl Tomáš Prášil, ředitel pro projektové řízení Motor Jikov Group.

Studie odhaduje zpomalení v roce 2018 na úroveň 2,9 procenta. Hlavní zásluhu na tom bude mít pochopitelně automobilový průmysl a obory vázané na vývoj průmyslu v Německu. Předpovědi jsou také ovlivněny obavami z přehřívání ekonomiky, nejistotou vývoje na zahraničních trzích a vědomím problémů, které vyplývají z dodavatelského charakteru českého strojírenského průmyslu.

Podle průzkumů by tři ze čtyř českých strojírenských firem v současné době také přivítaly zavedení eura. „Ukončením kurzového závazku České národní banky zaznamenaly tři pětiny strojírenských firem snížení zisku a bezmála polovina se jich potýká se snížením konkurenceschopnosti v rámci evropských trhů. Ředitelé strojírenských společností letos predikují růst tržeb z exportu o 6,3 procenta. Oproti loňsku, kdy přijetí eura schvalovalo 43 procent firem, dosahuje aktuálně jeho podpora mezi strojaři 73 procent,“ stojí v dokumentu.