logo Facebook
I slova jsou činy

Babiš premiérem

07. prosince 2017 13:34 / autor: Ondřej Neff

Jak slíbil, tak učinil, prezident Miloš Zeman krátce po středečním poledni pověřil Andreje Babiše úkolem sestavit vládu. Ten už ji má sestavenou, částečně ze stávajících ministrů ANO, částečně z jiných spřízněných duší. Jde tedy o vládu když ne jednobarevnou, tak nikoli dvou- nebo vícebarevnou. To je zřetelný fakt, nezřetelná je budoucnost.

Je zřejmé, že Babiš hraje na podporu veřejnosti. Nemá ji tak velkou jako Miloš Zeman, nicméně má ji mnohem větší, než kterýkoli z jeho rivalů, často až pětinásobnou. V systému zastupitelské demokracie má občan faktické právo zasahovat do politiky jen v den voleb a ty jsou v nedohlednu (jakkoli nic není vyloučeno), nicméně politici bedlivě sledují vývoj veřejné mínky.

Babiš se v tomto prvním kole vůbec nepokusil nabídnout kontakt se stranami demokratického bloku, přičemž se netají přáním spojit se s občanskými demokraty. Místo toho vytvořil vládní sestavu, která nemá reálnou šanci na většinovou podporu a pokud by měla nějak fungovat, tak jen případ od případu s ambulantní podporou té či oné skupiny, které by se to momentálně hodilo do krámu. Na koncepční vládnutí to není. Ale je tu veřejnost a ta si přeje mít řádnou stabilní vládu. Voliči potrestali sociální demokraty nemilostí jistě i proto, že vyvolali v doposud bezproblémové, úspěšné vládě příkop a pokusili se kriminalizací soupeře zničit. V nejbližší době se ukáže, jak se veřejnosti bude líbit to zabetonované NE proti Babišovu ANO. Jde o případ z roku 2008, tak toho Babiše postavte před soud a když je opravdu podvodník, tak ho zavřete, to není zas tak moc složitá úvaha. Zavřete ho, a pak ať někdo momentálně na svobodě vládu sestaví.

Na zavírání to hned tak brzy nevypadá. Andrej Babiš pojede příští týden na Evropskou radu a tam podle předběžných zvěstí bude hájit stávající české pozice ve věci imigrace. Chystají se kárná opatření proti České republice a to bude velmi ostře sledovaná kauza. Jak se bude chovat příjemce evropských dotací Andrej Babiš v této věci? Na vzpurné Česko nepošle Brusel tanky, už proto, že dohromady žádné nemá. Může ale utáhnout penězovod a to začnou Babišova krávy smutně bučet (opravuji: ne Babišovy, ale svěřeneckofondové). Pokud ale bude Babiš i přesto bojovat, významná část české veřejnosti mu bude tleskat a její podpora pak může hrát velkou roli, až se bude jednat o druhé kolo – už po prezidentské volbě na přelomu zimy a jara příštího roku.

 

Ondřej Neff

Zveřejněno na serveru Neviditelný pes
Publikováno s laskavým svolením autora