logo Facebook
I slova jsou činy

Zeman změnil kulturu, podnikatelé od prezidenta očekávají ekonomickou diplomacii. Zvolili by však Drahoše

05. ledna 2018 06:55 / autor: Vojtěch Berka

Přes všechny politické výhrady dokázala hlava státu svými výlety do Moskvy či Pekingu přinejmenším jednu hmatatelnou věc – přesvědčit veřejnost, a především pak podnikatelskou veřejnost, že ekonomická diplomacie je potřeba a patří mezi jednu z důležitých funkcí prezidenta. Vyplívá to jak z výsledků průzkumu, který provedla Hospodářská komora a podle kterého tuto roli považuje za zásadní 37 % dotázaných, tak z výstupů jednotlivých kandidátů na diskusním panelu komory. 

Ani to by však Zemanovi mezi podnikateli nestačilo na znovuzvolení. Podle stejného průzkumu by ho totiž volilo asi 20 % podnikatelů. Prohrál by tak s Jiřím Drahošem, kterému by hlas dalo 28 %. Třetí se v pomyslných volbách umístil Mirek Topolánek s 12 %.

Právě na důležitosti ekonomické diplomacie se následně shodli všichni z přítomných prezidentských kandidátů, přičemž většina z nich by však změnila Zemanovo poměrně úzké geografické zaměření. „Prezident, premiér a ministři by měli vystupovat v souladu. Oproti prezidentovi Zemanovi bych vystupoval obezřetněji k Rusku,“ uvedl například Jiří Drahoš, který upozornil na nepoměr mezi důležitostí Ruska jako odbytiště představujícího asi 2 % českého exportu a pozornosti, kterou mu věnuje na Česká exportní banka, která exportu do Ruska věnuje asi 30 % své podpory. Zdůraznil také potřebnost respektování jednotné zahraniční politiky diktované Vládou.

Jako alternativní destinace diplomatických misí zmiňoval Drahoš země Jižní Ameriky, Mirek Topolánek zase Afriku. Vratislav Kulhánek pak za dosud „neobjevené“ země považuje Vietnam, Indonésii, Malajsii, Irán a Pákistán. Nemělo by navíc zůstat pouze u vývozu, v těchto zemích je podle něj možné dobře investovat. Jako důležitou ochranou před nástupem recese také považuje propagaci domácího trhu a domácích produktů.