logo Facebook
I slova jsou činy

Minulý rok viděl více žen ve vedení firem, i tak jsme stále jedni z nejméně emancipovaných

08. ledna 2018 10:11 / autor: redakce

Ženy jdou (pomalu) do vedení. Ukazuje na to průzkum společnosti Česko v datech, podle kterého v posledních letech přibývá žen ve vedení společností. Přesto jejich podíl nedosahuje ani 10 % a naše země je v této statistice na chvostu Evropské unie. 

„Evropské nařízení týkající se kvót pro počet žen ve vedení společností stále čeká na své schválení. Nicméně i navzdory tomu, že doposud neexistuje oficiální právní rámec tohoto problému, jsme v posledních letech svědky rostoucího zastoupení žen na vedoucích pozicích. Největší nárůst lze v Česku zaznamenat u dozorčích rad akciových společností, počet žen, které v nich zasedají, narostl v uplynulých několika letech o více než 11 %,“ uvádí Jan Spáčil z právního oddělení Deloitte.

Naráží tak na návrh Evropské komise, která chtěla, aby ženy v dozorčích radách obsadily aspoň 40 % pozic. Česká republika návrh podpořila, byl ale nakonec odložen pro nesouhlas ze strany některých ostatních států, mezi nimiž bylo třeba Německo, Velká Británie nebo Polsko. Kvóty v některých státech EU existují na úrovní národní legislativy, například ve zmiňovaném Německu je to 30 %.

Podle statistik Evropského institutu pro rovnost mužů a žen (EIGE) si ještě v roce 2016 Česká republika ve srovnání s ostatními zeměmi EU nestála zrovna dvakrát dobře. Žen ve vedení velkých akciových společností bylo podle nich lehce přes 10 % a v pomyslném žebříčku se tak níže umístilo pouze Řecko, Estonsko a Malta. To ve srovnání z roku 2017 jsme na tom už výrazně lépe. Poměr žen ve vedení největších akciovek sice vzrostl o sedm procentních bodů, stále ale zůstáváme poměrně výrazně pod evropským průměrem.

„V Česku je podle EIGE ve vedení velkých společností přes 17 % žen. Evropský průměr, který v posledních letech roste jen velmi pomalu, je ale téměř 25 %. Více žen ve vedení než u nás najdeme třeba v Polsku nebo na Slovensku, na špičce žebříčku pak již tradičně stojí Skandinávské země nebo Francie a Itálie. Tam je podíl žen ve vedení velkých akciových společností vyšší než 30 %,“ tvrdí Hana Kvartová, Country Manager SAS Institute pro ČR a SROV.

Co se vyváženosti zastoupení týče, tak stále poměrně tristně působí i pohled na výsledky parlamentních voleb, a to i přesto, že dosáhly vyrovnání dosavadního rekordu v počtu žen, které zasednou v Poslanecké sněmovně. Je jich totiž 44, stejně jako po volbách v roce 2010 (po volbách v roce 2013 klesl tento počet na 39). S 22 % žen je na tom Poslanecká sněmovna o něco lépe než Senát. V něm po volbách v roce 2016 zasedá 16 žen, což znamená zhruba 19,8 %.

Zdroj: www.ceskovdatech.cz