logo Facebook
I slova jsou činy

Dopady zprávy OLAF

09. ledna 2018 13:17 / autor: Ondřej Neff

Pozvolna, jako když se v pytli rozbije flaška s rybízovým moštem, objevuje se na povrchu obsah zprávy OLAF. 

Z dostupných informací ji lze interpretovat takto: Převod Čapího hnízda z Agrofertu na Babišovy mladé byl záměrný předem vykalkulovaný trik, jak vymámit z evropských fondů padesát mega. Když pak ochranná lhůta skončila, vlastnická práva se vrátila skutečnému majiteli, tedy obří společnosti, která by na dotaci jinak neměla právo.

Takto se věc jeví na konci první dekády ledna roku 2018. To je zřejmé, méně zřejmé jsou výsledky.

Když chytli Ratha s krabicí napěchovanou miliony, taky to vypadalo na jasnou věc. Dnes Rath vesele ordinuje a šíří rozumy o politickém podrazu. Naše právo je zjevně nastaveno tak, aby v jeho sítech uvázly jen malé ryby. Kdyby nebyl Andrej Babiš terazky premiérom, o takové prkotině by ani nepsaly noviny.

Jen naiva si může myslet, že české právo nyní Babiše zdrtí a převlékne ho do tepláků. Taková vidina je doslova nepředstavitelná. Nicméně Babiš je nyní reprezentant státu a musí jednat na celoevropské úrovni.

Miloš Zeman zjistil, že má v Americe zavřené dveře. Oni nejsou nadšeni z člověka jednajícího jako Putinův agent, nota bene z člověka, který vyhodil z Hradu amerického velvyslance, na tento drobný detail se zapomíná. Zeman je v USA persona non grata, jakkoli se snažil vlísat třetímu mocnému muži planety.

Evropa je takříkajíc blíž a kontakt s ní má český premiér v pracovních povinnostech. Teď se ukáže, s jakým nadšením s ním bude Jean-Claude Juncker snídat, pokud vůbec bude. Že Babiš obral státní kasu o daně z příjmu, to mu prošlo už proto, že to udělal fintou podle Kalouskova zákona. Teď budeme svědky testu evropské citlivosti v této věci.

Zatímco takto uvažujeme, události spějí postrkem času k volbám. Všechny prognózy směřují k vítězství Miloše Zemana, nicméně není pravděpodobné, že bude nadpoloviční, a že tedy dojde k druhému kolu. Pak nastane sekec mazec.

Zásadní otázka

Výsledek by se dal vcelku hodnověrně odhadnout. Do druhého kola postoupí Zeman plus jeden z dalších. Ten má své příznivce. Ti ho pravděpodobně půjdou volit znovu, možná se k nim přidají i další. Na Zemana to stačit nebude. To by museli jít k urně lidé, kteří jsou absolutně proti návratu Zemana na Hrad, bez ohledu na to, kdo by ho tam měl nahradit. Otázky tedy znějí: budete volit v druhém kole kandidáta, kterého jste volili v kole prvním? Budete volit kohokoli, jen aby Zeman nevyhrál?

Pokud součet odpovědí na obě otázky bude převyšovat Zemanovy preference pro druhé kolo, pak nastane na Hradě nová éra.

Tipnul bych si, že lepší, ať by se tam usadil z nabízených osobností kdokoli.

 

Ondřej Neff

Zveřejněno na serveru Neviditelný pes
Publikováno s laskavým svolením autora