logo Facebook
I slova jsou činy

Babišova Vláda důvěru zatím nezískala, schůze bude pokračovat příští týden

11. ledna 2018 10:13 / autor: Vojtěch Berka

Menšinová vláda hnutí ANO sestavená premiérem Andrejem Babišem důvěru nezískala. Sněmovna totiž, na návrh Zbyňka Stanjury z ODS, do příštího úterý přerušila jednání. Důvodem bylo zasedání Mandátového a imunitního výboru, které svolalo ANO spolu s SPD a který stále ještě projednává vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. ANO slíbilo, že výbor dá Sněmovně doporučení v úterý, poté, co před něj oba dotyční poslanci předstoupí.

Pro odročení jednání odhlasovaly všechny poslanecké kluby kromě komunistů, již předem přitom o této možnosti mluvila především ODS spolu se STAN a piráty. „Byli jsme svědky, zhruba měsíc a půl, obstrukčního jednání Mandátového a imunitního výboru,“ prohlásil poté předseda pirátů Ivan Bartoš s tím, že Sněmovna by měla hlasovat o vládě až poté, co dojde ke hlasování a vydání.

Ještě podstatně silněji se pak k nikam nevedoucímu jednání Sněmovny vyjadřovali zástupci ostatních stran. „Vláda, která chce vládnout, obstruuje jednání o vlastní důvěře. To je opravdu úplné novum,“ uvedl například na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Vláda se tak dostává do neobvyklé pozice. Podle ústavy má důvěru získat do pátku 12. ledna. Hlasovat se o ní však bude až v úterý 16. Případná důvěra, kterou zatím odmítají vyslovit všechny strany, by tak byla teoreticky napadnutelná jako protiústavní.

Jediný, kdo Babišovu vládu podporuje a vyzval k tomu i sněmovnu, je prezident Miloš Zeman. Ten řekl, že dá Babišovi i druhou šanci. Před dalším pokusem ale bude chtít, aby měl zajištěnou podporu 101 poslanců. Andrej Babiš oznámil, že pokud vláda podporu nezíská, podá demisi 17. ledna.