logo Facebook
I slova jsou činy

Neschopné úřady, líní nezaměstnaní, lakomé firmy, umírající odvětví

10. ledna 2018 14:00 / autor: Michal Skořepa

Český trh práce je nadále vyluxovaný. Kauza nedostatku lidí pro roznášení novin však vyvolává některé zajímavé otázky ohledně jeho (ne)fungování.

Ministerstvem práce a sociálních věcí měřený "podíl nezaměstnaných osob" (jedno možné měřítko nezaměstnanosti) činil v prosinci 3,8 %, to jest oproti listopadu stoupl o 3 desetinky. Rozhodně to ale neznamená, že česká ekonomická nirvána končí. Zaprvé, onen podíl vykazuje určitý nárůst v prosinci každý rok (a další malý nárůst ještě v lednu). Za druhé, počet uchazečů o práci se v prosinci meziměsíčně zvýšil o zhruba 15 tisíc osob, což je nejmenší prosincová hodnota od zářného roku 2007. Za třetí, počet volných pracovních míst se, taktéž meziměsíčně, zvýšil (a to o téměř 3 000 míst), což je první kladná změna mezi listopadem a prosincem od roku 2004.

Český trh práce je tedy nadále v laufu, a tomu bude odpovídat i letošní růst mezd: měl by přesáhnout 8 %. Odtud ovšem zároveň pramění i jedno z nejpravděpodobnějších rizik, která na českou ekonomiku dle mého soudu v nejbližších čtvrtletích číhají: že nynější příznivá nálada v české ekonomice přesáhne realistickou úroveň a růst mezd přestřelí tempo, které bude pro české zaměstnavatele únosné.

Velmi zajímavá je v tomto ohledu aktuální kauza chybějících lidí na roznášení novin. Vyvolává totiž užitečné otázky. Například: mají úřady práce ve svém fungování ještě pořád rezervy? Podle jejich údajů je osob zdravotně postižených (které se pro roznášení hodin nehodí) mezi registrovanými uchazeči o práci jen asi 16 %. Není pravděpodobné, že zbylá armáda více než 200 tisíc uchazečů je tvořena samými bývalými generálními řediteli a primáři. Takže by se v ní jistě našlo pár desítek lidí, kteří by se pro roznášení novin hodili nejen zdravotně, ale i po stránce svých pracovních ambic a vzdělání. Jedinou potřebnou kvalifikací je totiž umět najít danou adresu a pak na plotě poštovní schránku.

A nebo je chyba v tom, že firma zajišťující roznášku novin nabízí nepřijatelně nízkou mzdu? V tom by byla, obávám se, podobná mnoha dnešním českých firmám i v jiných odvětvích. Nu a další možností je, že roznášení novin už je prostě odumírajícím odvětvím: možná tato služba zkrátka stojí víc, než jsou klienti ochotni zaplatit.

Obrazně řečeno, někdo (nedůslední pracovníci úřadů práce, líní nezaměstnaní, lakomé firmy, roznáška novin do schránek) musí z kola ven.

 

Michal Skořepa

Autor je analytikem České spořitelny a členem představenstva České společnosti ekonomické
Zveřejněno na serveru blog.aktualne.cz
Publikováno s laskavým svolením autora