logo Facebook
I slova jsou činy

ČNB rozděluje své investiční portfolio, po intervencích jí zbyly bilionové devizové rezervy

12. ledna 2018 10:04 / autor: Bohumila Žádníková

Devizové rezervy České národní banky (ČNB) vzrostly za 3,5 roku trvání kurzového závazku téměř pětinásobně, z 35 miliard na téměř 124 miliard eur. ČNB tak hodlá poněkud změnit způsob jakým investuje a svá eura zhodnotit. V rozhovoru pro stránky centrální banky to uvedl její guvernér Jiří Rusnok. 

„Ta změna spočívá právě v tom, že máme dnes mnohonásobně – cca pětinásobně – větší devizové rezervy. To nám umožňuje v podstatě ten obrovský balík rozdělit tak, abychom spolehlivě zajistili dostatečné množství likvidních rezerv, které budeme používat pro nutné, řekněme bezpečné fungování z hlediska měnové politiky. Čili to bude ta část rezerv, která bude vysoce likvidní. Bude investována v podstatě pouze do dvou základních rezervních měn, to znamená do eur a dolarů. Druhá část vytvoří tzv. investiční tranši. Nazvali jsme obě části tranšemi. Investiční tranše se bude orientovat více na výnos, ne jenom na tu bezpečnost. Samozřejmě ale také bezpečnost tam hraje důležitou roli. U té druhé tranše se prodlouží investiční horizont, a to nám samozřejmě umožní dosahovat větších výnosů, protože čím delší horizont, tím obvykle vyšší výnos a také možnost vyrovnat se lépe s určitými krátkodobými výkyvy na trhu,“ uvedl Rusnok.

Likvidní tranše bude tvořit asi 45 % současných rezerv, zatímco investiční tranše pojme zbylých 55 %. Kromě eur a amerických dolarů v ní do budoucna budou také aktiva v kanadském dolaru, australském dolaru a švédské koruně, hypotékami kryté dluhopisy v Evropě i Americe a možná dokonce i korporátní dluhopisy. Nové kroky banky by jí měly pomoci snížit ztrátu, která se loni, právě v důsledku intervencí, pohybovala okolo 243 miliard korun.