logo Facebook
I slova jsou činy

„S Ovčáčkem do žádné debaty nepůjdu!“ O post prezidenta bude bojovat Drahoš se Zemanem

13. ledna 2018 16:40 / autor: Vojtěch Berka

Českým prezidentem buď zůstane Miloš Zeman, nebo se jím stane bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Vyplívá to z výsledků voleb, které Zeman vyhrál se ziskem 38,7 procent hlasů, následovaný Drahošem s 26,6 procenty. Na zbylých příčkách se umístili Pavel Fischer s 10,2 procenty, Michal Horáček s 9,2 procenty a Marek Hilšer s 8,8 procenty. Druhé kolo proběhne za dva týdny. 

Jiří Drahoš poděkoval svým voličům, stejně jako protivníkům, kteří vedli seriózní a slušnou kampaň. Podle svých slov však má někdy pocit, že nesoupeří s Milošem Zemanem, ale s jeho podřízenými, tedy s vedoucím hradní kanceláře a s prezidentovým tiskovým mluvčím. „Mohu vás ujistit, že s Jiřím Ovčáčkem do žádné debaty nepůjdu,“ uvedl Drahoš. Přál by si tak, aby se Miloš Zeman v druhém kole zúčastnil debat i přes své kontroverzní prohlášení, že žádnou kampaň vést nehodlá. Zeman je podle Drahoše dobrý rétor, problémem ale je, že se „zúčastňuje pouze aranžovaných debat na TV Barrandov.“

Na to Miloš Zeman následně zareagoval ve vlastním projevu. „Nikdy jsem se nebál jít do nejrůznějších diskuzí … Jsem stále mladý a stále plný energie … Rád prosbě pana Drahoše vyhovím,“ prohlásil Zeman, který především poprosil voliče, aby přišli k urnám i ve druhém kole. Tam podle něj začíná všechno od nuly.

Neúspěšní kandidáti povětšinou přislíbili podporu do druhého kola Jiřímu Drahošovi. Konkrétně se tak vyjádřil Michal Horáček a Jiří Topolánek. Na vyjádření Pavla Fischera, nebo Marka Hilšera se ještě čeká.