logo Facebook
I slova jsou činy

Standard and Poor’s u soudu kvůli ratingům z dob krize

13. března 2018 10:09 / autor: Vojtěch Berka

Deset let po vypuknutí Světové ekonomické krize, kterou její blahosklonné ratingy pomohly zapříčinit, stanula Standard and Poor’s konečně u soudu. Bránit se bude žalobám, které tvrdí, že agentura ve snaze udržet si zákazníky zmírnila kritéria svých posudků. Dávala tak nerealisticky vysoké ratingy i neprůhledným finančním produktům naplněným nekvalitními hypotéčními listy. Těmi byl trh v roce 2008 přeplněn, a právě jejich kolaps krizi odstartoval. Zprávu zveřejnila agentura Reuters. 

Ratingovou agenturu nyní žalují dva australské penzijní fondy a dvě lokální samosprávy, které v Austrálii své přebytečné zdroje často investují do nějakého typu cenných papírů. Všechny dotyčné subjekty přišly o své peníze investicí do tzv. syntetizovaných zajištěných dluhových obligací (SCDO), tedy portfolií, která shlukovala nejen sady již zmiňovaných nekvalitních hypoték, ale obsahovala i pojistky a swapy, pomocí kterých investoři v podstatě „sázeli“ na úspěch nebo neúspěch daných hypotéčních fondů, či pojistek samotných. Trh s těmito instrumenty byl přitom v období těsně před krizí dvacetkrát větší než trh se samotnými subprime hypotékami. Agentury jako S&P i přesto dávaly z dnešního pohledu šíleným finančním nástrojům jako SCDO nejvyšší AAA ratingy.

Žalující strana bude v procesu, který bude trvat přinejmenším šest týdnů, požadovat po agentuře 150 milionů dolarů. „Žádný z žalobců by neinvestoval do daných produktů, kdyby věděl, že S&P systematicky oslabuje svá ratingová kritéria v zájmu vlastních příjmů,“ uvedl právník zastupující australskou stranu Noel Hutley. Jejich případný úspěch by mohl spustit lavinu dalších žalob na S&P, ale i další agentury.