logo Facebook
I slova jsou činy

Jednání o vládních postech

21. března 2018 16:41 / autor: Ondřej Neff

Jednání ANO se sociálními demokraty pokročilo do stádia, kdy je na stole počet ministerských křesel. Je to klasická licitace, socialisté si přáli pět křesel, Babiš nabízí čtyři. To je trochu zapeklité, protože se těžko sejdou na půli cesty… což je míněno žertem, jelikož kompromis je v politice vždycky možný a v tom je silná i slabá stránka tohoto oboru lidské činnosti.

Tak tedy pět, nebo čtyři křesla. Jistě že ani jeden, ani druhý počet neodpovídá volebnímu výsledku sociální demokracie, nicméně podstatná je jiná stránka věci: sociální demokracie má silný koaliční potenciál, kdežto ANO nulový. Pokud tedy budou sociální demokraté ochotni do vlády vstoupit, vkládají do svazku cosi, co početně silnější partner nemá, tečka.

Dále půjde o to, jaká by ta ministerstva měla být. Socialisté si přejí vnitro a spravedlnost. I to je rozumný návrh. Pokud by měl Babiš mít nadále pod palcem tato silová ministerstva, nezbaví se podezření, že chce jimi manipulovat ve svůj prospěch, aby se zbavil kauzy Čapí hnízdo. Té se zbaví jen tím, že se jí bude zabývat nezávislý soud a pokud rozhodne, že – dejme tomu – nedošlo k podvodu, nýbrž – dejme tomu – dotačnímu pochybení, jakých jsou rozesety po Unii tisíce, pak teprve dostane Babiš svou káru z bláta. Tanečky kolem GIBS a ministerstev ji tam naopak zpátky zatlačuje – a dále snižuje svůj koaliční potenciál.

 

Ondřej Neff

Zveřejněno na serveru Neviditelný pes
Publikováno s laskavým svolením autora