logo Facebook
I slova jsou činy

Avast vstoupí na londýnskou burzu, jeho cena se odhaduje na 82 miliard korun

13. dubna 2018 08:10 / autor: Bohumila Žádníková

Česká technologická společnost Avast se rozhoupala k první veřejné nabídce akcií (IPO). Největší světový poskytovatel antivirů uvedl ve čtvrtek, že k uvolnění svých akcií hodlá využít londýnskou burzu. Stane se tak dost možná největší technologickou firmou, která na ní své akcie zalistovala. Hodnota firmy se podle Reuters, nebo Financial Times, pohybuje okolo 4 miliard dolarů, tedy asi 82 miliard korun.

Emise by měla proběhnout v květnu, kdy Avast pošle do volného oběhu asi 25% svých akcií. Získat by za ně chtěl okolo 200 milionů dolarů, tedy téměř 4,1 miliardy korun. Firma podle Reuters údajně doufá, že na druhotných prodejích pak získá dalších 800 milionů dolarů, tedy 16,4 miliard korun, což by její cenu dostalo ke zmiňovaným 82 miliardám.

Avast, který loni skončil ve ztrátě, využívalo na konci minulého roku asi 435 milionů zákazníků, především z Evropy, USA, Středního východu a Afriky. Celosvětově zaměstnává okolo 1600 lidí. Firma v roce 2016 koupila za 1,3 miliardy dolarů svého českého rivala AVG.

Podíl ve výši 46 % ve firmě v současnosti drží její zakladatelé, Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Dalších 29 % pak náleží investiční společnosti CVC Capital Partners sídlící v Lucembursku, zaměstnanci a management vlastní podíl 18 %.