logo Facebook
I slova jsou činy

Hypotéky letos zdražují nejvíce za posledních 10 let - s tím je ale pro nejbližší měsíce konec

18. dubna 2018 08:19 / autor: Lukáš Kovanda

Růst sazeb hypoték pokračoval i v březnu v letošním poměrně ostrém tempu. Průměrná sazba hypoték v ČR – ukazatel Fincentrum Hypoindex – se tak dostala na svoji nejvyšší úroveň od října 2014. V lednu až březnu průměrná sazba v souhrnu vylétla o 0,27 procentního bodu. Naposledy vykázala výraznější nárůst během tří po sobě následujících měsíců v červnu až srpnu roku 2008, tedy přes skoro deseti lety.

Rostoucí sazby hypoték jsou jedním z důvodů, proč zájem o ně ochabuje. Dalšími důvody jsou růst cen nemovitostí a obava stoupajícího počtu Čechů z bubliny. Tuto obavu nerozhání ani Česká národní banka, podle níž jsou ceny nemovitostí v ČR aktuálně nadhodnoceny o zhruba deset procent. Samotná ČNB také přispívá k ochlazení zájmu o hypotéky, a sice svojí regulací v podobě doporučení k omezení poskytování hypoték s vysokým podílem úvěru k hodnotě nemovitosti. Letošní razantní nárůst hypotečních sazeb, který ovšem nastává z rekordně nízkých úrovní, odpovídá podmínkám na mezibankovním trhu, na němž bankám zdražují zdroje.

Vzhledem k tomu, že v poslední době dochází ke snižování některých tržních úrokových sazeb, lze už od dubna očekávat zmírnění dosavadního poměrně silného tlaku na růst hypotečních sazeb. Například výnos z desetiletého dluhopisu české vlády klesá od druhé poloviny března, takže se nyní nachází na své úrovni z počátku letošního ledna. Trh zmírňuje svá očekávání ohledně tempa růstu základní úrokové sazby České národní banky a také přihlíží k rovněž jen velmi pozvolnému přistupování k normalizaci měnové politiky v režii Evropské centrální banky.

Tržní úrokové sazby, ať už jde o sazbu mezibankovního trhu PRIBOR nebo o zmíněný výnos dluhopisů české vlády, v současnosti už neospravedlňují další svižný růst průměrné sazby hypoték v ČR. Ta by tak měla v jarních měsících víceméně stagnovat a až poté, ve zbytku roku se vydá na úroveň blížící se třem procentům. Banky bude v razantnějším zvyšování sazeb brzdit také ostré konkurenční prostředí a přebytek likvidity v českém bankovním systému – který je částečně důsledkem loni skončeného intervenčního režimu České národní banky.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus