logo Facebook
I slova jsou činy

Mezinárodní situace je neutěšená, říká JAN KAVAN

03. května 2018 20:24 / autor: Ilona Švihlíková

Jan Kavan byl poslancem, senátorem, ministrem zahraničí a také jediným Čechem, který vykonával funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Proto je tou nejpovolanější osobou, se kterou je možno probrat aktuální mezinárodní napětí.

Na začátek Jan Kavan uvedl řadu ohnisek, od těch stálých, kam patří Izrael a Palestina, až po nové konflikty jako je válka v Jemenu, která je ovšem zcela stranou mezinárodní pozornosti. Jan Kavan upozornil na paradox jemenské války: jedna z nejbohatších zemí světa, Saúdská Arábie tam válčí s jednou z nejchudších zemí světa, s Jemenem.

Když se hovoří o napětí, není možné se vyhnout tématu sankcí. Jan Kavan považuje obecně sankce za kontraproduktivní nástroj. Užívání sankcí bylo časté i v minulosti, ale výsledky nejsou přesvědčivé. Jako příklad uvedl ruské sankce, které v odvetě vedly k podpoře ruského zemědělství. Je možno také doplnit velmi kontroverzní podobu tzv. extrateritoriálních sankcí, které se zaměřují i na zahraniční subjekty. Příkladem je rozšíření amerických sankcí, které zasáhly i firmu Rusal, jednoho z největších producentů hliníku. Tyto sankce následně hrozily poškodit evropský průmysl, od automobilového po letecký.

Napětí i v rámci transatlantických vztahů zvyšuje také americká obchodní politika. Kromě odstoupení od multilaterálních dohod a renegociace dohody NAFTA, se také americký prezident, oficiálně z důvodů národní bezpečnosti, rozhodl aplikovat cla na dovoz hliníku a oceli. EU získala prodloužení dočasné výjimky ovšem jen do 1. června. Jan Kavan se domnívá, že EU nebude chtít americkým požadavkům ustoupit a že je připravena aplikovat odvetná opatření na řadu amerických produktů. Koneckonců k obchodní odvetě sahá také Čína. Prezident Trump dlouhodobě kritizuje malý podíl amerických automobilů na evropském trhu, je tedy možné, že v rámci jednání bude chtít ústupky v této oblasti. Ovšem komisařka Malmströmová odmítla „jednat s pistolí u hlavy.“

Jan Kavan také zdůraznil odlišné preference evropských spotřebitelů u automobilů, které jsou hlavním důvodem, proč nejsou americké vozy tak zastoupeny na evropském trhu.

Závěrečná část patřila iránské jaderné dohodě, které hrozí vypovězení ze strany USA. Jan Kavan podtrhnul důležitost dohody i to, že za ní stojí evropští signatáři, tedy Macron, Merkelová i Mayová. Jan Kavan také uvedl, že podle všech známých informací Irán svou část dohody dodržuje. Informace Izraele v tomto kontextu připomněly nechvalně známé „důkazy“ o Iráku před 16 lety. V případě vypovězení této dohody hrozí další nárůst napětí na Blízkém a středních východě a riziko destabilizace by prudce vzrostlo.