logo Facebook
I slova jsou činy

ČEZu klesl zisk i tržby, hodnota společnosti však roste. V prvním čtvrtletí vydělala 7,3 mld. Kč

10. května 2018 08:26 / autor: Bohumila Žádníková

Polostátní skupině ČEZ klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 17 % na 7,3 mld. Kč. Pokles je podle společnosti způsoben „jednorázovým výnosem z dohody o narovnání se společností Sokolovská uhelná v roce 2017, vlivem nižších cen elektřiny z tradičních výrobních zdrojů a nižší výrobou paroplynové elektrárny Počerady z důvodu příznivějších spotových cen elektřiny a plynu.“ Skupina to uvedla ve své tiskové zprávě.

Provozní výnosy pak dosáhly 45,4 mld. Kč a meziročně klesly o 14 %. Klesá výroba elektřiny z tradičních zdrojů, kterou pomalu nahrazuje výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren. Podíl výroby z bezemisních zdrojů činil 52 % a dlouhodobě roste. Před deseti lety činil tento podíl pouze 38 %.

„Skupina ČEZ dále posiluje pozici v Evropě v oblasti nové energetiky. Byla vydána povolení na výstavbu a provoz prvních čtyř větrných elektráren Skupiny ČEZ ve střední a západní Francii a pokračuje akviziční i organický růst v oblasti komplexních energetických služeb. Získali jsme 100% podíl v polské společnosti Metrolog a dokoupili 25% podíl ve společnosti ENESA … Od počátku roku se pozitivně vyvíjí cena akcií, tržní kapitalizace ČEZ vzrostla o téměř 38 miliard korun, tj. o více než 14 %,“ uvedl generální ředitel Daniel Beneš.