logo Facebook
I slova jsou činy

Přehled uplynulého týdne – Vodafone nakupuje a Avast prodává, zatímco Foldyna a Tvrdík se sluní v záři reflektorů

14. května 2018 08:56 / autor: Vojtěch Berka

Začněte týden s krátkým přehledem toho nejdůležitějšího, co se od minulého pondělka stalo!

Vodafone koupil UPC
Společnost Vodafone se finálně dohodla na odkupu evropských poboček Liberty Global (UPC). Zaplatí za ně 471 miliard korun. Český Vodafone tak brzy začne O2 konkurovat i na trhu s připojením. Podle deníku Financial Times jde, především kvůli německé části transakce, o největší evropský obchod v telekomunikacích za posledních pět let.

Foldyna v záři reflektorů
Jakkoli zábavné byly pondělní fotky Jaroslava Foldyny, který se rozhodl podpořit akci ruské propagandistické organizace Noční vlci a na místě se pustil do sporu s několika protestujícími, dalo se to považovat za menší kauzu, která brzy vyšumí. S tím se však místopředseda ČSSD odmítl smířit. Pro jistotu tak k záběrům, na kterých z milimetrové vzdálenosti křičí do obličeje některého ze svých odpůrců, přidal ještě video vlastní výroby. Okryl tak mimo jiné i rozpolcenost nejvyššího vedení současné ČSSD.

J&T dostane prý své peníze zpět, společnost sama je však opatrnější
Pusu na špacír si pustil také Jaroslav Tvrdík, který v rozhovoru pro Seznam.cz uvedl, že správce aktiv CEFC čínská státní společnost CITIC zaplatí české J&T dluhy, jež si u ní CEFC nadělala. J&T však existenci jakékoli dohody popřela a pouze s kývnutím směrem k Tvrdíkovi prohlásila, že účastníci jednání se zavázali nekomunikovat jeho průběh do médií.

Nezaměstnanost stále klesá, mohla by se dostat pod 2 %
Data ČSÚ ukazují, že nezaměstnanost stále klesá. Podle Lukáše Kovandy v tom bude kvůli nabídce letní práce navíc i pokračovat a poprvé od 90. let by se tak měla dostat pod úroveň dvou procent. Růst mezd bude podle Kovandy také pokračovat až do konce roku.

Avast v Londýně
Původně česká antivirová společnosti Avast vstoupila minulý týden na londýnskou burzu, kam umístila čtvrtinu svých akcií. Ty se začaly obchodovat za 250 pencí za kus, což je cena na spodní části dříve avizovaného rozmezí. Firma tak byla naceněna na 70 miliard korun a společnost z prodeje získala okolo 4,3 miliardy. Přestože hodnota cenných papírů kolísá, podle odborníků je to pro firmu velký úspěch.