logo Facebook
I slova jsou činy

Piráti chtějí regulaci Airbnb, administrativu by v budoucnu mohla vyřizovat platforma sama

14. května 2018 17:11 / autor: redakce

Piráti navrhují regulaci Airbnb. Chtějí převést povinnost odvádět místní poplatky přímo na Airbnb. Společenství vlastníků bytů by nově také mělo mít možnost zamítnout bytové podnikání v domě. Jeho souhlas bude potřebovat každý, kdo bude chtít dát byt na Airbnb na víc než 60 dnů.

„Česká ekonomika potřebuje aktuální zákony pro Airbnb a podobné digitální platformy. Dnešní systém není výhodný pro nikoho. Podnikatelé ani sdílená ekonomika nemají jasná pravidla a hranice. Ubytovatel navíc musí vést několik evidencí a řešit agendu poplatků na úřadech. Obyvatelé domu jsou obtěžováni a snižuje se kvalita jejich bydlení, protože chybí pravidla pro předělání sousedního bytu na domácí hotel. Obce přichází o stovky milionů korun na poplatcích. Naším cílem není zvýhodnit určitou skupinu, ale zahájit diskusi, jejímž výsledkem budou férové a aktuální zákony pro Airbnb,“ uvedl k záměru zákona Jakub Michálek.

S Airbnb bojuje podle Pirátů zejména Praha, kde je cca 7 tisíc hostitelů, z toho 44 % pronajímá byty po celý rok. Strana odhaduje, že úniky na poplatcích připraví město až o 120 milionů Kč ročně.

Zdroj: Pirati.cz, Text návrhu je k dispozici ZDE.