logo Facebook
I slova jsou činy

Česká ekonomika zpomaluje, růst HDP klesl na 4,5 procenta. V Evropě jsme však stále premiaty

15. května 2018 09:36 / autor: Bohumila Žádníková

Česká ekonomika začíná zpomalovat tempo svého růstu. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) činí meziroční přírůstek HDP v prvním čtvrtletí 4,5 procenta. Ještě na konci minulého roku to přitom bylo 5,5 procenta. Je to také o poznání méně, než odhadovala Česká národní banka (ČNB), nebo ministerstvo financí (MF), kteří předpokládali růst na úrovni 4,9 a 5,0 procent respektive. Tažen byl především spotřebou domácností a investicemi firem.

„Česká ekonomika zpomaluje. Omezené kapacity její růst zatlačily zpět pod 5% (na 4,5% r/r). I tak stále překračuje konstrukční rychlost. Ještě výraznější zpomalení se dostaví ve druhé polovině roku a 2019,“ napsala Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Podobného názoru je i Jakub Seidler z ING, podle kterého se patrně bude jednat o nejvyšší meziroční dynamiku v letošním roce a v dalších obdobích se již bude pohybovat mezi 3-4 %.

Data o růstu dnes zveřejnil také Eurostat. Vyplívá z nich, že i s tímto posledním poklesem zůstává ČR mezi nejrychleji rostoucími zeměmi regionu. Rychleji roste HDP pouze v Lotyšsku, Polsku a Maďarsku. Průměr unie i eurozóny je pouhých 0,4 procent.