logo Facebook
I slova jsou činy

USA zavede od zítřka cla na hliník a ocel, EU se odvděčí tarify na bourbon, nebo motocykly Harley

31. května 2018 19:00 / autor: Vojtěch Berka

První výstřel v dlouho dobu hrozící obchodní válce mezi USA a jejími nejbližšími spojenci padl. Americký ministr obchodu Wilbur Ross dnes oznámil, že Spojené státy uvalí od pátku dvacetipětiprocentní cla na dovoz hliníku a ocele. Týkat se budou nejen EU, ale i Kanady a Mexika. 

Na rozhodnutí USA okamžitě zareagoval Jean Claude Juncker, který prohlásil, že Evropská unie odpoví vlastními cly. Ta by měla být zaměřena především produkty pocházející z tradičních bašt amerických republikánů, tedy Trumpových voličů. Jednat se bude například o motocykly Harley Davidson, nebo americký bourbon. EU chce hodlá spor řešit u Světové obchodní organizace.

Americký protekcionismus se nejvíce dotkne Ruska a Německa. Celkové negativní dopady na tržby firem v České republice by měly podle odhadu Deloitte dosáhnout zhruba 3,6 miliardy korun.

„Zítřejší začátek obchodní války mezi USA a EU je pro českou ekonomiku špatnou zprávou. Obchodní válka nemá vítěze. Pouze strany poražené méně a strany poražené více. ČR bude kvůli své silné závislosti na zahraničním obchodu bohužel patřit do té druhé skupiny,“ uvádí ekonom Lukáš Kovanda.