logo Facebook
I slova jsou činy

Růst české ekonomiky zpomalil na 4,4 %, brzdí jej nedostatek pracovníků

01. června 2018 09:59 / autor: Bohumila Žádníková

Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalil růst české ekonomiky na 4,4 %. Ještě v předchozím čtvrtletí přitom rostl HDP rychlostí 5,5 %. Hlavním motorem růstu byly investiční výdaje, podpořené nadále rostoucí spotřebou domácností. ČSÚ to uvedl ve své tiskové zprávě

„Co brání české ekonomice růst rychleji? Nedostatek lidí na trhu práce a ne nijak dynamický růst produktivity práce ... Vrací se ke konstrukční rychlosti. Není kapacita růst rychleji. Automobilový průmysl, nejčastější tahoun české ekonomiky, začal zpomalovat,“ napsala na svém twitteru ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

K meziročnímu růstu HPH nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl (1,6 p. b). Ve zpracovatelském průmyslu rostla zejména produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů, elektrických zařízení a výroba strojů. V tradičně stěžejním odvětví české ekonomiky, výrobě dopravních prostředků, došlo ke zvolnění růstu HPH. Meziroční i mezičtvrtletní pokles HPH byl zaznamenán v odvětvích těžby a dobývání a výrobě elektřiny.