logo Facebook
I slova jsou činy

KATEŘINA PROCHÁZKOVÁ: Podpora investorů s Xi Jingpingem skončila, Čína se obrací k Pásu a stezce

07. června 2018 21:59 / autor: Vojtěch Berka

Podle výzkumu společnosti Wealth-X je v Číně více dolarových miliardářů, než kdekoli jinde na světě vyjma USA. Je Čína ještě stále komunistická země? Jak nejlépe popsat její současný politicko-ekonomický systém? A jaká jsou úskalí a lákadla obchodu s Čínou? O tom jsme se v posledním rozhovoru Ecofinu bavili s analytičkou a novinářkou Sinopsis.cz Kateřinou Procházkovou.

Podle té případ CEFC do určité míry ilustruje problémy čínských společností s dluhy. „Těch firem je takových víc, které si prostě půjčovaly bez toho, aby byly schopny vytvořit cashflow a ty půjčky dále splácet. On to byl takový zacyklený mechanismus,“ uvedla Procházková. „Tam je otázka, zda investoři pochybili. Oni věřili, že budou mít back-up čínské vlády. Ten od nástupu Xi Jingpinga, který řekl, ‚nebudeme podporovat projekty, které nejsou v rámci inciativy Pásu a stezky,‘ nebyl a muselo to nutně přinést pád takových firem.“

Řeč přišla i na podporu obchodu českými a světovými politiky. „Němečtí politici samozřejmě také podporují své businessmany, Merkelová své cesty do Číny má postaveny na tom, že hovoří o businessu, ale překvapivě se nevyhýbá ani lidským právům,“ neskrývala Procházková určitou kritiku. Česká vláda toho podle ní například pro Škodovku, pro kterou je Čína dnes největším odbytištěm, ve skutečnosti příliš neudělala.