logo Facebook
I slova jsou činy

Přehled uplynulého týdne – Babiš znovu premiérem

11. června 2018 07:00 / autor: redakce

Začněte týden s krátkým přehledem toho nejdůležitějšího, co se stalo od minulého pondělka!

Babiš podruhé premiérem
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem. Babiš tak nyní má druhý pokus na sestavení vlády, její podobu by měl na Hradě představit během dvou týdnů. Všeobecně se očekává, že se Babiš pokusí vládu sestavit v koalici s ČSSD, za tiché podpory KSČM. Ve hře, alespoň tedy okrajově, však stále je také SPD. Jak nakonec složitá jednání dopadnou uvidíme tento týden.

Zisky českých velikánů
Velké české společnosti v čele s Agrofertem, PPF a EPH zveřejnily své zisky za minulý rok. Zatímco EPH Daniela Křetínského se podařilo je v roce 2017 zvýšit o téměř deset procent na 22,5 miliardy korun, zisky Agrofertu, který do loňského února vlastnil současný premiér Andrej Babiš, klesly o 38 procent na 4,8 miliardy korun. PPF pak za sebou má také pokles, konkrétně z předešlých 25,6 miliard na 16,5 miliardy. Na vině je především investičně náročná expanze do Číny. I díky ní však PPF naopak viděla růst celkové hodnoty aktiv o závratných 41 procent. Ta se tak nyní pohybuje okolo 976 miliard korun.

Češi berou více
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil hned několik zajímavých údajů. Vyplývá z nich mimo jiné, že spotřebitelé jsou si stále jistější. Nebojí se ztráty práce a navyšují výdaje za zboží nepotravinářské povahy. Jejich optimismus, nejvyšší za posledních více než dvacet let, je podporován nejrychlejším růstem reálných mezd za posledních patnáct let a současně nejnižší mírou nezaměstnanosti za posledních takřka 22 let. Průměrná mzda, která v počátku roku rostla o 8,6 %, se nyní pohybuje okolo 30 265 Kč.

Hodnota Applu útočí na bilion dolarů
Cena jedné z největších, nejbohatších a nejvlivnějších společností současnosti, amerického Applu, by mohla brzy vystoupat na jeden bilion dolarů. Stala by se tak první společností v USA, která tuto hodnotu pokoří. Ceny akcií výrobce iPhonů pouze od počátku roku vzrostly o 13 procent a k bilionové hranici již stačí pouze šestiprocentní růst. V současnosti se tržní hodnota Applu pohybuje kolem 945 miliard dolarů.