logo Facebook
I slova jsou činy

Exekuce trápí Česko. Mimo jiné i Ministerstvo spravedlnosti, po kterém je vymáháno více než 27 milionů

13. června 2018 07:00 / autor: Bohumila Žádníková

Nedávno zaujala pozornost veřejnosti a médií statistika Otevřené společnosti, podle které se počet lidí v exekuci zvýšil o další 3,4 procenta na 863 tisíc, tedy téměř desetinu republiky. Necelého půl milionu má přitom dokonce tři a více exekucí, tedy jsou přinejmenším na okraji dluhové pasti. Klub beznadějných s deseti a více exekucemi čítá přes 150 tisíc.

Zmíněná statistika samozřejmě vyvolala vlnu politických komentářů, publicistických sond a hospodských debat, povětšinou se zaobývajících nezáviděníhodnou situací dlužníků. Po té tragické části kauzy však přichází i komická. Jedním z postižených dlužníků totiž je samotné ministerstvo spravedlnosti.

Proti tomu je od konce dubna vedeno exekuční řízení, přičemž jistina vymáhané částky činí bezmála 27 milionů korun. S příslušenstvím od roku 2013 navíc částka činí přibližně 40 milionů korun. Výkonem exekuce, kterou nařídil Obvodní soud pro Prahu 2, je pověřena ostravská exekutorka a bývalá prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

„V současnosti zmíněná exekuce neprobíhá, exekuční titul byl zastaven Nejvyšším soudem, když ministerstvo složilo požadovanou částku do jistoty na účet exekutorky Pavly Fučíkové do doby, než o dalším postupu rozhodne dovolací soud“, uvedla, podle informací serveru Česká justice, mluvčí MSp Tereza Schejbalová.