logo Facebook
I slova jsou činy

Skutečně byty zdražují?

22. června 2018 14:42 / autor: Michal Skořepa

Tentokrát trochu provokativní pohled na vývoj cen bytů...

Mnozí máme v živé paměti, že v roce 2017 se ČR se svým růstem cen nemovitostí umístila v rámci Evropské unie na úplné špičce. Maxima tehdy dosáhl růst českých cen bytových nemovitostí měřený jako House Price Index (HPI) v 2. čtvrtletí, a to na hodnotě 13,3 %. Od té doby růst HPI zpomaluje: nejnovější dostupný údaj je za 4. čtvrtletí 2017, kdy to bylo 8,4 % (už nikoli evropské maximum).

Rozsah reálného zdražování bytových nemovitostí ale získáme až po srovnání s růstem příjmů těch, kteří si tyto nemovitostí kupují, tedy českých domácností. Pokud pro jednoduchost růst příjmů domácností ztotožníme konkrétně s růstem průměrné mzdy (který v 4Q17 činil 7,4 %), pak zjistíme, že v posledním loňském čtvrtletí nemovitosti zdražily fakticky jen o pouhý procentní bod (8,4 - 7,4).

Ještě o trochu překvapivější údaj přinesla nedávno zveřejněná Zpráva o finanční stabilitě z dílny ČNB. Ve zprávě obsažený graf II.28 (viz níže) totiž ukazuje, že ukazatel price-to-income (v grafu modrá čára), tedy podíl ceny „průměrného“ bytu (68 m2) a roční půměrné mzdy, na konci minulého roku dokonce mírně poklesl.

Pohledem tohoto ukazatele tedy nemovitosti koncem roku 2017 začaly v průměru de facto zlevňovat! Ale opakuji: jde o průměrné údaje, za nimiž jsou třeba i významné odchylky na obě strany.

01

Graf převzatý z poslední Zprávy o finanční stabilitě ČNB

 

Michal Skořepa

Autor je analytikem České spořitelny a členem představenstva České společnosti ekonomické
Publikováno na serveru blog.aktualne.cz
Zveřejněno s laskavým svolením autora