logo Facebook
I slova jsou činy

Přehled uplynulého týdne – České inovace, zvýšení sazeb a jmenování vlády

02. července 2018 09:53 / autor: redakce

Přehled toho nejdůležitějšího z minulého týdne.

Česká ekonomika zpomaluje rychleji, než se čekalo
Česká ekonomika začala podle očekávání zpomalovat. Zatímco ještě v závěru loňského roku rost hrubý domácí produkt pětiprocentní rychlostí, v prvním čtvrtletí letošního roku to je již jenom 4,2 procenta. Poukazují na to data Českého statistického úřadu (ČSÚ) a potvrzují tak většinu prognóz. Předchozí odhady ČSÚ mluvily o 4,5 a následně 4,4 procentech. Kromě pomalejšího růstu HDP ale statistiky přináší také dobrou zprávu, poukazují na poměrně dravý růst mezd. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání byl 31.576 Kč, což znamená meziroční růst o 6,7 procenta.

Druhá vláda Andreje Babiše na světě
Prezident Miloš Zeman jmenoval členy nové vlády. Dle očekávání však odmítl udělat ministrem zahraničí eurokomisaře Miroslava Pocheho. Místo toho pověřil řízením úřadu Jana Hamáčka. Ten je tak v současnosti ministrem vnitra, 1. místopředsedou vlády a zároveň vede resort zahraničí. Perličkou je, že jmenování nové koaliční vlády ANO a ČSSD, která by měla získat důvěru sněmovny díky podpoře komunistů, připadá na Den památky obětí komunistickému režimu a výročí smrti Milady Horákové.

CITIC přebírá CEFC
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil čínské státní skupině CITIC Group převzít kontrolu nad společnostmi CEFC Europe. „Úřad s ohledem na skutečnost, že činnost spojujících se soutěžitelů se nepřekrývá, konstatoval, že spojení nebude mít za následek narušení hospodářské soutěže v České republice,“ stojí v tiskové zprávě. CITIC převzetí provede skrz společnost Hengxin Enterprises Ltd. Definitivně tak končí drama okolo dluhu CEFC vůči domácí společnosti J&T.

Zelenou dostal i Disney
Povolení k převzetí společnosti dostala i společnost Disney, která brzy bude vlastníkem většiny aktiv 21st Century Fox. Obchod posvětily americké antimonopolní úřady. Fox se však bude muset vzdát 22 regionálních sportovních stanic.

Překvapivé zvýšení sazeb
Česká národní banka, navzdory odhadům analytiků, zvýšila úrokové sazby. Tu základní, tedy dvoutýdenní repo sazbu, zvýšila bankovní rada o 0,25 % na 1 %. „Radní ČNB si nepočkali na novou prognózu a i v nepřítomnosti silného jestřába Mojmíra Hampla zvedli základní sazbu na 1 %. Do konce roku ještě vystoupá: nejpravděpodobněji na 1,25 %. Trh, který už vzdával naděje, je potěšen a koruna nabírá zisky,“ uvedla Helena Horská z Raiffeissenbank.

Trump už šikanuje i domácí firmy
Prezident Donald Trump spustil nedávno celní konflikt s Evropskou unií a nyní se zlobí, že se s nové obchodní zábrany snaží americké globální společnosti celkem logicky nějak obejít. Tradiční výrobce motocyklů Harley-Davidson se například rozhodl přesunout svou výrobu do Brazílie, Indie a Thajska. “Pokud se přesunete, bude to počátek vašeho konce! Zdaním vás jako nikdy předtím,“ vzkázal Trump přes twitter.

Od montovny k inovacím
Přeorientování české ekonomiky od levné výroby směrem k modernějšímu hospodářství s vyšší přidanou hodnotou nebude snadné, ale minulý týden jsme mohli vidět některé povzbudivé kroky. CzechInvest například oznámil, že tuzemské a zahraniční podniky letos plánují investovat v České republice přes 65 miliard korun. Každý třetí z celkem 106 investičních záměrů je tzv. high-tech projektem, tedy projektem vysoce technologicky orientovaným anebo navázaným na výzkumně-vývojové aktivity. Dobrou zprávou pro propojení průmyslu s vědeckou sférou, výzkumem a vývojem je i založení nové dceřiné společnosti Univerzity Karlovy, Charles University Innovations Prague (CUIP), která bude mít právě tohle za cíl. „Věřím, že se díky CUIP řada unikátních vědeckých projektů a objevů rychleji přenese do praxe. Univerzita Karlova se tímto krokem zařazuje po bok těch nejlepších univerzit na světě," uvedl rektor Univerzity Karlovy jeho magnificence prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA.