logo Facebook
I slova jsou činy

Trump už neútočí jen na obchodní partnery USA, ale i na WTO

04. července 2018 08:29 / autor: Vojtěch Berka

Americký prezident Donald Trump hrozil v pondělí Světové obchodní organizaci (WTO), že pokud nepřijme jeho politiku, je připraven podniknout odpovídající kroky. Jaké kroky by to přesně mohly být následně odhalil server Axios, jemuž se podařilo získat návrh zákona připravovaného Bílým domem. Návrh, pojmenovaný „United States Fair and Reciprocal Tariff Act“ (zkráceně opravdu FART Act), by v podstatě znamenal odstoupení USA od dohod Světové obchodní organizace.

Návrh by totiž umožnil prezidentu zvyšovat cla dle vlastní vůle, nezávisle na Kongresu a bez ohledu na pravidla mezinárodního obchodu. „Bylo by to jako bez upozornění zrušit všechny závazky a z WTO prostě odejít,“ tvrdí zdroj Axiosu. Pravděpodobnost, že by Kongres tuto pravomoc Donaldu Trumpovi skutečně udělil je však naštěstí malá.

Trump se se Světovou obchodní organizací pře především kvůli celní válce, kterou sám nedávno odstartoval zavedením tarifů na ocel a hliník. Již ty totiž porušují pravidla organizace, jelikož jejich odůvodnění, tedy že jsou nutné v zájmu národní bezpečnosti, je zcela očividně pouze klamnou formalitou.

Možná ještě zajímavější, než porušování mezinárodních úmluv je však rétorika Bílého domu týkající se odvetných opatření. V březnu například Trumpův poradce Peter Navarro prohlásil, že neočekává že se kterákoli z dotčených zemí bude bránit, jelikož USA jsou pro ně příliš důležitým spojencem. Když pak protiopatření skutečně přišla (jak od Číny, tak od EU), prezident Trump se zdál být až uražený drzostí Evropanů a okamžitě začal hrozit dalšími kroky.

„Podle Plánu A přijme celý svět Trumpovo požadavky, pokud se tedy někomu podaří zjistit, jaké vlastně jsou. Plán B není,“ okomentoval poslední vývoj situace na twitteru ekonom Paul Krugman. „Naštvaní spojenci se ale, narozdíl od dětí zamčených do klecí, budou bránit.“