logo Facebook
I slova jsou činy

Konec komedie okolo ministryně Malé, premiér odeslal na hrad její rezignaci

10. července 2018 10:00 / autor: Vojtěch Berka

Pouhý den před hlasováním o důvěře vládě odeslal premiér na Pražský hrad rezignaci ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO). Ta přišla poté, co ministryně nedokázala řádně vysvětlit nesrovnalosti obklopující její studia. Po její rezignaci tak volala značná část právní akademické obce, včetně čtyř členů Legislativní rady vlády, které měla Malá předsedat.

Problematická byla především její magisterská práce z roku 2011, kterou Malá zakončila studium na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě. V té se objevují parafrázované i doslovně přepsané pasáže z několika nepřiznaných zdrojů. Opakovanou shodu nalezl specializovaný systém pro rozeznávání plagiátů například s příspěvky na internetu, s učebnicí České rodinné právo od Milany Hrušákové a Zdeňky Králíčkové, nebo diplomovou prací na obdobné téma z roku 2006.

V případě Malé přitom nebyla podezřelá pouze diplomová práce, ale i její koncipientura, tedy právní praxe vykonávaná na plný úvazek a pod dohledem školitele, s cílem připravit koncipienta na advokátní zkoušku. Tu Malá absolvovala 400 kilometrů od svého bydliště. Kredibilitu nastupující ministryni spravedlnosti navíc nedodal ani její nonšalantní přístup ke kauze Čapí hnízdo. „Jistě, o vině a trestu rozhoduje soud, ale co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky, nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?“ uvedla na začátku roku Malá.

Včera Malá všechna obvinění smetla ze stolu, následně však svolala druhou tiskovou konferenci, na které rezignovala. „Kvůli té kampani, která je na mě vedena, už nechci, aby bylo hnutí dále poškozováno, ani nově vznikající vláda. Je opravdu potřeba, aby vznikla vláda s důvěrou a já tomu nechci v žádném případě bránit. Nepřiznávám jakoukoli chybu, nebo pochybení, co se týká mých diplomových prací. Doufám, že už tato nechutná kampaň skončí,“ prohlásila.

Premiér Andrej Babiš následně vyvolal další vlnu nevole, když se jako trestně stíhaný premiér přihlásil k dočasnému řízení české justice. Dnes ráno pak prohlásil: “Navrhl jsem prezidentovi člověka, který nejsem já ... Nechci poslouchat ty kecy opozice, že jsem ve střetu zájmů.“ Novým ministrem spravedlnosti tak zřejmě bude jeden ze současných náměstků.