logo Facebook
I slova jsou činy

Druhá Babišova vláda dostala důvěru sněmovny, čekala na ní až do jedné do rána

12. července 2018 09:30 / autor: Vojtěch Berka

Po celodenním jednání včera odhlasovala sněmovna důvěru druhé vládě Andreje Babiše. Koaliční kabinet ANO a ČSSD podpořili komunisté. Získal tak 105 hlasů přítomných poslanců. Po více než osmi měsících vyjednávání má Česko znovu standartní vládu.

Je to poprvé od Sametové revoluce, co se vláda opírá o podporu KSČM. To byl údajně také důvod, proč vládu odmítl podpořit místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který nicméně již na lokální úrovni s komunisty sám spolupracoval. Především to však byla jedna z hlavních výtek opozice v 16-ti hodinovém jednání sněmovny, které předcházelo nočnímu hlasování.

Zúčastnil se ho, v dopoledních hodinách, i prezident Miloš Zeman, který vládu ve svém projevu podpořil. Kritizoval však její plánovaný rozpočet. „Jsem pro deficit v době krize. Nejsem pro deficit v době ekonomického růstu,“ prohlásil a poradil vládě, aby zdroje pro své investice uvolnila úspornými opatřeními, především zeštíhlením státní správy. Následně pak od pultíku necelé dvě hodiny v kuse promlouval premiér Andrej Babiš.

K večeru se nicméně již začala stupňovat četnost řečnických výletů směrem k neslavným politickým kauzám naší historie a k zvěrstvům komunistického režimu. Někdy se poslanci uchylovali i k prostým osobním útokům typu „jste ubožák, prostřednictvím pana místopředsedy.”

Korunu upadající sněmovní kultuře nasadili především Miroslav Kalousek s Andrejem Babišem. Kalousek nejdřív připomněl Babišovu křivou přísahu na životy svých dětí a následně ho označil za sraba, protože se nešel osobně podívat mezi protivládní demonstranty před sněmovnou, kteří, nutno poznamenat, po něm začali házet pet lahve jenom vystrčil hlavu ze dveří.

To si ovšem nový premiér nenechal líbit. „Je to zloděj zlodějská, vožrala Kalousek! Nevím, kolik má promile Kalousek, je zase ožralej, nebudeš mě urážet!” ječel. „Šel jsem ven, mezi ty demonstranty, chtěl jsem s nimi mluvit. Chtěl jsem jim ukázat článek z roku 2006 ‚Kalousek je pro vládu s ČSSD tolerovanou s komunisty.‘ A vy celý den vykládáte o komunistech?” Miroslav Kalousek následně odešel ze sněmovny s tím, že se jde podrobit testům, aby dokázal, že střízlivý.

„Do politického důchodu patří jak pan poslanec Kalousek, tak pan premiér Babiš,” glosoval dění následně Mikuláš Ferjenčík. Narážel tak na výhrady některých poslanců k věku jeho kolegů zvolených za Piráty.

Všechna zábava však musí jednou skončit, a tak i poslancům došel okolo jedné hodiny ranní již dech a důvěru vládě, jak již bylo řečeno, skutečně odhlasovali.