logo Facebook
I slova jsou činy

Obchodní válka si začíná vybírat svoji daň. Evropská komise snižuje odhad růstu české ekonomiky, zhoršuje se i výhled trhu

12. července 2018 11:53 / autor: Lukáš Kovanda

Evropská komise snížila svůj odhad růstu české ekonomiky v příštím roce (z 3,4 na rovná 3 procenta). Její zhoršená prognóza je v rámcovém souladu s konsensem trhu. Ten od začátku loňského roku postupně navyšoval odhad růstu ekonomiky ČR v roce 2018 z počáteční úrovně 2,6 procenta na letošní květnovou úroveň 3,6 procenta. V červnu však došlo ke snížení odhadu růstu na 3,4 procenta.

Trh je i navzdory zhoršení svého výhledu tedy stále optimističtější než Evropská komise, která - jak je uvedeno - pro letošek nově předpokládá růst jen ve výši tří procent. Optimističtějším je zatím trh i co se týče příštího roku, jelikož počítá s růstem ve výši tří procent, zatímco Evropská komise čerstvě jen s expanzí čítající 2,9 procenta.

Klíčové riziko, jemuž česká ekonomika čelí a jež způsobuje zhoršení tržní prognózy, představuje zintenzivňující světová obchodní válka. Ta má značný potenciál citelně snížit výkonnost tuzemské ekonomiky, která je na zahraničním obchodu vysoce závislá – závislejší než drtivá většina jiných zemí.

Trhy mají navíc zatím docela jasno, kdo vítězí v obchodní válce: USA. Hlavní ukazatel amerických akcií letos vzrostl o 4 % (žlutá křivka), zatímco hlavní ukazatel čínských akcií ztratil 16 % (bílá). Trump vývoj akciových trhů bedlivě sleduje a tohle mu dodává kuráže. Ještě přitvrdí.

Dh1fEQzX0AA5n3U

 

Lukáš Kovanda

hlavní ekonom společnosti Cyrrus,