logo Facebook
I slova jsou činy

„Andrej Babiš nechce mít občany, ale zaměstnance, kteří ho budou poslouchat“ říká KAREL KŘÍŽ

12. července 2018 17:21 / autor: Ivana Chmel Denčevová

Vládní prohlášení vlády, která získala ve čtvrtek 12. Července 2018 důvěru, je prohlášením, které dle některých není reálné. Sám předseda vlády se v rozhovoru pro web Novinky vyjádřil, že „chce pomoci všem lidem, o všechny se postarat. Otázkou zůstává nejen, zda je to možné, ale zda je to také žádoucí. Na tento výrok reaguje ekonom ing. Karel Kříž: „Bude přibývat těch, kteří budou opečováváni a ti, kteří se budou chtít starat sami o sebe, těch bude ubývat a budou to mít těžké.“

Jednotlivé kapitoly řeší témata včetně důchodová reformy, digitalizace státu, nového zákona o příjmových daních, strategického investičního programu a další.  „Vládní program se mi vcelku líbí, není špatně napsaný, je tam řada priorit, které po řešení volají řadu let. Ale hlavní problém, který nastane, bude realizace těchto změn. Pan Babiš se totiž neobklopuje ministry, ale svými podřízenými. Vládu nevidí jako vládu, ale jako výrobní poradu. A vláda bude mít tendenci tady být na furt, nebude docházet ke střídání priorit. Pokud by byla jedno, dvě období, dalo by se to vydýchat, ale obávám se, že taková vláda tady bude tak dlouho jako pan Babiš,“ konstatuje ing. Karel Kříž.

Otázkami zůstává, do jaké míry je to výhled s podporou investic a rozvoje a do jaké míry je to výhled tzv. udržovací, jak uvádějí někteří kritikové. Odkazují také na nedostatečně zdůvodněné výdaje v souvislosti s příjmy, které vycházejí ze stávajícího ekonomického růstu a nikoliv s jistou rezervou v rámci možných zhoršení ekonomických kategorií.