logo Facebook
I slova jsou činy

Francie, Německo a Rakousko smetly balíček mobility ze stolu ze zcela zištných důvodů

16. července 2018 11:27 / autor: Martina Dlabajová

Už tomu jsou tři roky, co Komise zahájila šetření s Německem o tom, zda je zákon o minimální mzdě MiLoG v souladu s unijním právem a dodnes nemáme od Komise jasné stanovisko. Stejně je tomu i v případě francouzského zákona Loi Macron nebo rakouského LSD-BG. Komise bohužel nedbá našich opakovaných apelů a svým pasivním přístupem pouze přiživuje půdu právní nejistoty pro naše firmy.

Světlo do nepřehledné situace na trhu měla konečně vnést speciální pravidla pro vysílání řidičů v rámci tzv. balíčku mobility. Poslanci Evropského parlamentu, zejména z řad západoevropských kolegů, je ale bohužel minulý týden ve Štrasburku po dlouhých vyjednáváních a nalezení slušného kompromisu opět smetli ze stolu. Prokázalo se, že ze zcela zištných důvodů ochrany jejich vlastního trhu situaci zkrátka řešit nechtějí a konstatně odmítají to, na čem jsem se už dříve dohodli. V dopravě tak zavládne chaos, neboť státy budou dál uplatňovat svá vlastní pravidla, přestože proti nim probíhá infringement.

Vzhledem k tomu, že je přijetí balíčku mobility paradoxně právě díky bojkotu Francie, Německa i Rakouska stále v nedohlednu, apelujeme proto na Komisi, aby konečně k těmto národním zákonům zaujala jasné stanovisko. Není možné, aby firmy v sektoru, který dává práci až 5 milionům občanů, nadále operovaly v této neúnosné právní nejistotě.

Martina Dlabajová

Autorka je poslankyně Evropského parlamentu (ANO/ALDE)