logo Facebook
I slova jsou činy

Obchod roku posvětila i Evropská komise, převzetí operátorů Telenoru skupinou PPF trh nepoškodí

30. července 2018 16:05 / autor: Vojtěch Berka

Evropská komise dnes schválila převzetí čtyř bývalých operátorů Telenoru skupinou PPF Petra Kellnera. „Skupina PPF je velkou, mezinárodní finanční a investiční společností, zaměřující se na řadu odvětví, včetně telekomunikací v Česku a na Slovensku, kde vlastní O2 Czech Republic a.s. Komise shledala, že navrhovaná transakce neohrožuje hospodářskou soutěž,“ uvedla komise ve své tiskové zprávě.

„Jednak nepředstavuje horizontální překrytí aktivit jednotlivých společností, protože ty vlastní telekomunikační licence pro odlišná území. Komise zároveň nevidí problém ve vertikální vztazích a návaznosti trhů v oblasti roamingu a mezinárodních mobilních služeb,“ stojí ve zprávě.

PPF za čtyři mobilní operátory v zemích Střední a Východní Evropy, konkrétně v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé hoře, zaplatí norskému Telenoru 2,8 miliard eur, tedy asi 71 miliard Kč. S velkou pravděpodobností se tak bude jednat o největší transakci roku a to nejen v Čechách, ale i v celém regionu střední a jihovýchodní Evropy, kde se jí v minulém roce stal odkup tureckého OMV Petrol Ofici. Holandská společnost Vitol Investment za akvizici tehdy zaplatila 1,4 miliardy eur. Nákup PPF tuto částku nyní překonal dvojnásobně.

Nové akvizice PPF mají v součtu okolo 3 500 zaměstnanců a poskytují své služby zhruba devíti milionům zákazníků. Podle údajů společnosti vydělaly v minulém roce v přepočtu necelých 32 miliard korun. To představuje zisk EBITDA téměř 11 miliard.

„PPF tímto obchodem expanduje na telekomunikační trhy čtyř dalších zemí a naplňuje tak svůj dlouhodobý plán stát se středně velkým evropským operátorem, který bude moci využít svých zkušeností k posílení své pozice na trhu,“ uvedl po ohlášení nákupu Ladislav Bartoníček, který je v PPF za telekomunikační aktiva zodpovědný.