logo Facebook
I slova jsou činy

Ministerstvo financí je ve svém letošním odhadu pesimističtější než trh, s pesimistickým výhledem se lépe hájí schodky

31. července 2018 17:07 / autor: Lukáš Kovanda

Zatímco ve své poslední, dubnové prognóze bylo ministerstvo financí v porovnání s trhem optimističtější ve svém odhadu růstu tuzemské ekonomiky, podle dnes zveřejněné prognózy je naopak pesimističtější. Trh v dubnu počítal s letošním růstem ve výši 3,5 procenta, nyní předpokládá expanzi jen o desetinu procentního bodu nižší, a sice 3,4 procenta. Ministerstvo financí svůj odhad upravilo směrem dolů znatelněji, z 3,6 na 3,2 procenta. Pro příští rok pak ministerstvo odhaduje růst čítající 3,1 procenta, kdežto trh počítá s expanzí ve výši rovných tří procent.

Tento rozdíl lze ale vysvětlit tím, že trh letos počítá s vyšším růstem než ministerstvo, a tedy i s vyšší základnou, se kterou se bude ekonomický výkon poměřovat v roce 2019. Po dnešní prognóze se tak situace „vrací do starých kolejí.“ To znamená, že ministerstvo předkládá spíše pesimističtější odhad vývoje ekonomiky.

To pak umožňuje lépe obhajovat například schodkový rozpočet. Výsledkem v posledních letech pak zpravidla bývá lepší závěrečný stav státní kasy, než jaký ministerstvo rozpočtovalo. Jedním z klíčových důvodů přitom jsou právě „preventivně“ pesimistické prognózy ministerstva financí ohledně nadcházejícího vývoje české ekonomiky.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus
Tiskovou zprávu k prognóze MF si můžete přečíst ZDE