logo Facebook
I slova jsou činy

Trh s auty se nasycuje, podmínky v českém průmyslu tak signalizují ztrátu dynamiky tuzemské průmyslové produkce

02. srpna 2018 09:23 / autor: Lukáš Kovanda

Provozní podmínky v tuzemském průmyslu se nadále zlepšují, nicméně zvláště v porovnání s přelomem letošního roku přece jenom stále pomaleji. Potvrzuje to i dnes zveřejněný červencový index nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu, který sestavuje společnost Markit. Zlepšování podmínek je nyní nejpomalejší za poslední takřka rok. Pomaleji roste výroba i objem průmyslových zakázek.

Průmyslníky však stále kromě nedostatku vhodné pracovní síly trápí zvyšující se ceny vstupů, například energií. Za pomalejším zlepšováním podmínek v průmyslu stojí ztráta dynamiky průmyslové výroby daná nasycením poptávky po části české průmyslové produkce, zejména po automobilech.

Růst produktivity výroby v průmyslu není zatím tak rychlý, aby kompenzoval nedostatek vhodné pracovní síly. To ovšem průmyslové podniky povede k žádoucímu navýšení investic, které se celospolečensky blahodárně projeví v příštích letech. Letos je však třeba smířit se s růstem průmyslové výroby, který bude reálně meziročně ani ne poloviční v porovnání s loňskem, když vykáže úroveň 2,7 procenta.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus