logo Facebook
I slova jsou činy

Červencová inflace kvůli zlevnění potravin zaostala za předpokladem České národní banky, koruna slábne

09. srpna 2018 09:45 / autor: Lukáš Kovanda

Míra inflace v červenci poměrně citelně zpomalila z červnové meziroční úrovně 2,6 procenta na 2,3 procenta. Trh s tímto zpomalením počítal, Česká národní banka však nikoli. Ta ve své aktuální prognóze předpokládala červencovou míru inflace ve výši 2,6 procenta. Příčinou zmírnění tempa inflace je zejména výrazný meziměsíční pokles cen potravin, který tlumí i jejich meziroční dynamiku.

Meziměsíčně se citelně propadají například ceny zeleniny či brambor, zlevňuje také ovoce nebo cukr. Zelenina či cukr pak výrazně zlevňují i v meziročním pohledu, když přitom ještě v červnu třeba ceny zeleniny meziročně rostly. Naopak stále více vrásek na čele přidělávají Čechům ceny bydlení. Jejich růst dokonce z historických maxim snižuje celkový spotřebitelský optimismus Čechů. Stoupají ceny nájemného, které žene vzhůru přehřívající se nemovitostní trh v ČR, ale stoupají třeba také ceny vodného a stočného a zejména elektřiny.

Pohonné hmoty však již svůj předprázdninový růst zastavily, od první půle července víceméně stagnují. Koruna na dnešní čísla o inflaci reaguje oslabením. Trh ve své většině situaci totiž vyhodnotil tak, že jestliže čísla zaostávají za prognózou ČNB, klesá pravděpodobnost rychlejšího zpřísňování měnové politiky. Zatímco při rychlejší inflaci by se dalo kalkulovat i s ještě dvěma zvýšeními základní sazby v letošním roce, po dnešku vzrostla pravděpodobnost nižšího počtu letošních zvýšení sazeb. Nejpravděpodobnější variantou je jedno další letošní zvýšení základní sazby. Za celý letošní rok by inflace měla vykázat úroveň 2,2 procenta.