logo Facebook
I slova jsou činy

Česká ekonomika zpomaluje, navzdory lepšímu výsledku zahraničního obchodu

31. srpna 2018 12:26 / autor: Lukáš Kovanda

Ve druhém čtvrtletí rostla česká ekonomika meziročně tempem 2,4 procenta, plyne z dnešního zpřesněného odhadu ČSÚ. Zpřesnění je tedy příznivé, jelikož předběžný odhad  předpokládal růst 2,3 procenta. Směrem nahoru byla korigována také mezičtvrtletní dynamika.

Tempo růstu ekonomiky ČR je ovšem stále znatelně pomalejší než loni, kdy zejména v první polovině roku tuzemská národohospodářská expanze kulminovala. Z podstatné části je tedy zpomalení dáno také efektem poměrně vysoké srovnávací základny loňského roku. Tahounem české ekonomiky zůstává spotřeba domácností, ještě nepatrně větší příspěvek k růstu však vykazují investice.

Spotřebu domácností udržuje na vysoké úrovni nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních více než dvacet let a s ní související nejrychlejší růst reálných mezd za posledních patnáct let. Mzdy rostou v nominálním vyjádření tak citelně, že Čechy zatím o spotřebitelský apetýt prakticky nepřipravuje ani sílící růst cen bydlení či elektřiny.

Druhým klíčovým tahounem české ekonomiky jsou tedy vedle spotřeby investice, zejména investice podnikové, což je žádoucí. Vzhledem k tomu, že jak spotřeba, tak investice vykazují nezanedbatelnou dovozní náročnost, promítá se poptávka po zahraničním spotřebním a investičním dovozu do silného tlaku na horší výkon zahraničního obchodu. Pozitivním překvapením dnešních předběžných výsledků je tedy kladný příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP. Česká ekonomika tedy zatím obstojně čelí nasycování evropského trhu s osobními automobily, které je letos nejpatrnější od roku 2013.

Další příznivou zprávou je robustnější oživování českého stavebnictví, které snad konečně přestává být "nemocným mužem české ekonomiky", tedy jediným jejím segmentem, jenž se dosud zcela nevzpamatoval z důsledků globální finanční krize.

Za celý letošní rok by česká ekonomika měla vykázat růst 3,0 procenta.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom společosti Cyrrus