logo Facebook
I slova jsou činy

Podmínky v českém průmyslu v srpnu ovlivnily celozávodní dovolené. Zlepšovaly se, ale nejpomaleji za poslední rok

03. září 2018 12:04 / autor: Lukáš Kovanda

Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se nadále zlepšují, i když nejslabším tempem za uplynulý rok. Vyplývá to ze srpnového šetření společnosti Markit. Hodnota příslušného indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu ČR klesla z červencové úrovně 55,4 bodu na srpnovou hodnotu 54,9 bodu. 

Vývoj měsíčních hodnot indexu tak poměrně věrně kopíruje vývoj v loňském roce. Tehdy se hodnota indexu od zimních měsíců postupně snižovala a v srpnu klesla na pomyslné mnohaměsíční „dno“. Z něho se odrazila a na přelomu let 2017 a 2018 dosáhl index své rekordní úrovně takřka 60 bodů.

Srpnový propad byl loni ovlivněn zejména přechodným faktorem v podobě celozávodních dovolených. Podobná situace je patrná letos, tudíž z aktuálního poklesu indexu nelze činit dalekosáhlé závěry. Tuzemský průmysl stále zůstává silným přispěvatelem k růstu české ekonomiky a prázdninové zpomalení nastává každoročně, aniž by nutně signalizovalo byť jen mírný fundamentální propad našeho průmyslu.

To však zároveň neznamená, že by čeští průmyslníci měli „na růžích ustláno“. Potýkají se s nedostatkem vhodné pracovní síly, který však nyní dokáží vzhledem k tíživosti podmínek na trhu práce poměrně dobře překonávat. Na tuzemský průmysl doléhá růst cen energií v čele s elektřinou a zdražováním surovin, jako je ocel. Zatím se tedy evidentně nenaplňuje předpoklad, že levná čínská ocel zaplaví evropské trhy poté, co dojde k uvalení cel na její dovoz ze strany USA.

S odezněním období letních dovolených lze očekávat opětovné zlepšení podmínek v českém průmyslu, byť ke zlepšení na rekordní úroveň z přelomu roku patrně nedojde.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus