logo Facebook
I slova jsou činy

„Sběratelství není exklusivně doménou bohatých,“ tvrdí sběratelka umění BARBORA CALABA

06. září 2018 21:00 / autor: Vojtěch Berka

Je nákup uměleckých děl pouze výsadou bohatých, nebo může umění, s určitém utřízení priorit, sbírat každý? A jak pražský trh s uměním vypadá? O tom, ale i o životě v Americe po zvolení Donalda Trumpa prezidentem, se s moderátorem Lukášem Kovandou ve studiu Ecofinu bavila podnikatelka a sběratelka umění Barbora Calaba.

"V Kalifornii a v Silicon Valley nikdo nevěřil, že se Donald Trump stane prezidentem... Přišlo to jako absolutní šok," říká Calaba, která dlouho dobu žila v Silicon Valley a v současnosti, mimo jiné, pracuje pro americkou společnost Yelp. Blízký konec současného rozštěpení americké politické scény se však podle ní neblíží, Donald Trump bude zvolen znovu.

I to je jeden z důvodů, proč Barbora Silicon Valley opustila. „Silicon Valley je hodně o telecommutingu,“ vysvětluje s tím, že práce na dálku je v amerických technologických společnostech běžná, a tak může pro Yelp nadále dělat i z Čech. Zaměstnavatelé, jako je ten její, chtějí lidi zbavit nutnosti trávit velkou část svého času v zácpách, tvrdí. Alespoň jeden den z týdne proto bývá home office.

Po návratu do Čech se Barbora Calaba začala věnovat investování do umění. Pražský trh s uměním je podle ní však v současnosti až příliš divoký. „Dá se říct, že tady nastal obrovský boom ... ceny jsou až bych řekla nehorázné,“ uvedla. Dokud se ceny trochu neuklidní, nic prý znovu kupovat nehodlá.

Calaba přitom trvá na tom, že pokud má člověk umění rád a udělá z něj svou prioritu, nemusí být miliardářem, aby jej mohl začít sbírat. "Sběratelství není exklusivně doménou bohatých lidí, je to spíš o kompromisech."