logo Facebook
I slova jsou činy

Elektřina zdražuje o více než pět procent, zrychluje inflaci

10. září 2018 11:04 / autor: Lukáš Kovanda

Srpnová míra inflace v ČR vykázala meziroční tempo 2,5 procenta. Meziměsíční tempo pak činilo 0,1 procenta. Inflace tak stále, i když mírně zaostává za předpokladem České národní banky z aktuální prognózy. Ta pro srpen počítá s inflací 2,6 procenta. Nicméně inflace se nadále drží nad cílem centrální banky ve výši dvou procent, a v srpnu také mírně překonala očekávání trhu.

Nad úrovní cíle zůstane i ve zbytku letošního roku. I v srpnu růst cen výrazně podporovala jádrová složka inflace, zejména mzdy. Za celý letošní rok mzdy přidají nominálně více než osm procent a tento svižný růst se promítá do solidního tempa jádrové inflace, která v srpnu rostla srovnatelným tempem jako inflace obecná. Inflačně však působí i podstatná složka nejádrové inflace, totiž energie.

Přes léto zdražovali zejména menší distributoři elektřiny, kteří tak navázali na zdražování větších hráčů v prvním letošním pololetí. Blízko svých několikaletých maxim se během srpna držely také ceny pohonných hmot. Další významná nejádrová složka, potraviny, ovšem inflaci v srpnu spíše tlumila. Pomalejší než předpokládaná inflace Českou národní banku koncem září neodradí od třetího zvýšení základní úrokové sazby v řadě, kterým se bude ČNB snažit zmírnit přehřívání zejména trhu práce. Za celý rok vykáže inflace tempo 2,1 procenta.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus